Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

8 Shenjat e një Infeksioni parazitar, qe nuk duhen ti anashkaloni

8 Shenjat e një Infeksioni parazitar, qe nuk duhen ti anashkaloni

Shenjat e një Infeksioni parazitar
Infeksioni parazitar është mjaft i zakonshëm. Efektet nuk janë gjithmonë drastike; jo të gjitha parazitët janë kërcënuese për jetën. Por edhe ato jo-vdekjeprurëse mund të jenë ndërhyrës dhe të rezultojnë në simptoma frustruese.
Simptoma të infeksionit parazitar:
1. Lodhja
Dr. Leo Galland thotë se në shumë prej pacientëve të tij të rraskapitur nga lodhja kronike, shkaktarë ishin parazitët e brendshëm.
2. Probleme të lëkurës
Disa parazitë, hedhin vezë në lëkurën tuaj. Kjo çon në një reaksion alergjik që mund të shfaqet në gungë të kuq, ekzemë, apo skuqjeAta mund të jetojnë në çarçafët e krevateve, apo dhe qilima.
3. Pagjumësia
Krimbat jetojnë në tokë. Ata mund të hyjnë në trupin tuaj nëpërmjet lëkurës ose gojës. Një nga simptomat e infeksionit nga krimbat është pagjumësia.
4. Problemet me peshën
Sipas hulumtimeve, klasa protozoane e parazitit mund të rezultojë në sindromin metabolik, problemet me mbipeshën.
5. Dhimbje e nyjeve
Poliartriti është një tipar kryesor i infeksionit parazitar. Hulumtimet lidhin parazitet me kushtet e tjera inflamatore, duke përfshirë artriti reumatoid dhe sklerozëzn
6. Anemia
Anemia, mund të shkaktohet nga një infeksion i parazitëve. Ata ushqehen me gjak, duke rezultuar në mungesën e qelizave të kuqe të gjakut përgjegjës për anemi.
7. Problemet me tretjen
Parazitët e zorrëve janë shpesh të fajësuar për simptoma anormale të tretjes, si dhe dhimbje abdominale. Parazitët e zorrëve përfshijnë shiritin, krimbat etj.

Burimi: Davidwolfe
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 585 times, 1 visits today)