Domingo, 28/2/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

8 Shenja që tregojnë se ankthi, problemet e gjumit dhe dhimbja e nyjeve janë shkaktuar nga lodhja e veshkave

8 Shenja që tregojnë se ankthi, problemet e gjumit dhe dhimbja e nyjeve janë shkaktuar nga lodhja e veshkave

Faktori kryesor i lodhjes së veshkave është stresi i vazhdueshëm që po përjetojmë, dhe nëse nuk ndërmarrin hapa të duhur për të ulur atë stres, gjëndrat tuaja veshkore mund të bëjnë shumë pak në luftën kundër tij.
Këtu janë simptomat që mund të përjetoni nga lodhja e veshkave dhe si mund t’i luftoni ato:

1. Pamundësia për të fjetur
Mungesa e gjumit çon në një funksion të ndërprerë të trurit dhe organeve, dhe kjo çon në paaftësinë për të fjetur ose për të qëndruar zgjuar. Stresi që kalon trupi juaj kur nuk flini gjumë mjaftueshëm, shkakton ndërprerje të mëdha të balancës, kështu që një gjumë i mirë është me rëndësi për parandalimin e lodhjes së veshkave. Koha më e mirë për të shkuar në shtrat është para mesnatës, dhe në errësirë të plotë (ose
që nuk ndriçohet nga ekranet që lëshojnë dritë blu) është një mënyrë që mund të shkaktosh hormonin tuaj të melatoninës.

2. Ndjesia e lodhjes pas stërvitjeve
Megjithëse ndjenja e lodhjes pasi mund të duket si një gjë normale, stërvitja fizike duhet, në fakt, t’ju bëjë të ndiheni të aktivizuar. Arsyeja që mund të ndjeheni të lodhur pas stërvitjes është stresi fizik që po përjetoni, i cili do të tendos gjëndrat tuaja, dhe ju do të arrini vetëm rezultatin e kundërt të asaj që stërvitje fizike duhet t’iu jap.

3. Çekuilibri hormonal
Çekuilibri hormonal është për shkak të niveleve të larta të stresi, të cilat gjëndrat e veshkave tuaja nuk mund të mbajnë, kështu që materiali pararendës për hormonet të ridrejtohet në prodhimin e kortizolit. Stresi afatgjatë mund të shkaktojë vonesa në ciklin menstrual dhe kërkohet që të merrni një dietë më ushqyese, rritje të sasisë së ujit, eliminimi i kafeinës dhe marrja e gjumit adekuat.

4. Ankthi dhe depresioni
Lodhja e veshkave mund të çojë në rritjen e ankthit dhe simptomave të depresionit, pasi nivelet e stresit bëhen të pafundme jo vetëm për trupin, por edhe për mendjen.

5. Dëshira e shtuar për kripë
Gjatë lodhjes së veshkave, prodhimi i aldosteronit (hormoni mbajtës i kripës) ulet dhe kjo shkakton një mangësi minerale në trupin tuaj. Dëshira juaj e rritur për kripë është një mënyrë që trupi juaj po përpiqet ta luftojë këtë. Mungesa e mineraleve të domosdoshme karakterizohet nga dëshira për kripë, presion të ulët të gjakut, marramendje dhe ndjeshmëri në këmbë dhe palpitacione të zemrës.

6.Ndjenja e ngurtë dhe hidhërim
Vendet më të zakonshme të prekura nga stresi janë shpina, qafa ose nofulla. Për të lehtësuar këto simptoma, përpiquni të optimizoni zakonet e gjumit dhe të bëni më shumë yoga. Banja e ngrohtë me anti-inflamator që përmbajnë magnez është një mënyrë e shkëlqyer për të zbutur dhe balancuar trupin tuaj.

7. Të kërkosh shumë kafeinë gjatë ditës
Duke pasur lodhje adrenale bën mëngjesin veçanërisht të vështirë për t’u përballuar, por pirja e shumtë e kafesë rezulton në mbajtjen e stresit në trupin tuaj, pasi kafeina e mban trupin tuaj në stres dhe sinjalizon prodhimin e hormoneve të stresit si epinefrin dhe kortizol. Në vend të kafesë, ju duhet të konsumoni çaj bimor, si nenexhik, rrënjë luleradhiqe, ose borzilok.

8. Ndjesia e ndërprerë e tretjes
Kjo tretje e ndërprerë dhe prishja e metabolizmi rezultojnë në shtim në peshë, dispepsi, dhe kapsllëk ose diarre. Pirja e mjaftueshme e ujit, ujit me limon, marrja e mjaftueshme e mineraleve dhe probiotikëve, dhe shijimi i ushqimeve tuaja janë vetëm disa mënyra për të përmirësuar tretjen tuaj.

Burimi: Curiousmindmagazine
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 386 times, 1 visits today)
Top