Quarta-feira’, 22/9/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

7-te arsye pse ju duhet te pini uje te ngrohte dhe limon

7-te arsye pse ju duhet te pini uje te ngrohte dhe limon

caj me limon

***7-te arsye pse ju duhet te pini uje te ngrohte dhe limon

Kjo recetë është me të vërtetë të thjeshtë-një filxhan me ujë të ngrohtë (jo të nxehtë) dhe lëng limoni (1/2 e limonit).
1.E rrit sistemin tuaj imunitar
2.Ekuilibron pH
3.Ndihmon ne humbjen e peshes
4.E ndihmon tretjen
5.Vepron si diuretik i bute, natyrore
6.E pastron lëkurën
7.E hidraton sistemin limfatik

“Pse ju duhet të pini ujë të ngrohtë dhe limon”

1. E rrit sistemin tuaj imunitar
Limonat janë të pasura me vitaminë C dhe kalium Vitamina C është e shkëlqyeshme për luftimin e ftohjes dhe kaliumi stimulon funksionin e trurit dhe fijeve nervore gjithashtu ndihmon në kontrollimin e presionin te gjakut.

2. Ekuilibron pH
Limonat janë një ushqim tepër alkalin, besojeni ose jo. Po, ata janë acid më vete, por brenda trupit tonë ata janë alkaline (baza) (acidi citrik nuk prodhon aciditet në trup pasi që të metabolizohet). Sikurse mbrojtësit e mirëqenies e dinë, një trup alkalin është me të vërtetë çelësi i për shëndet të mirë.

3. Ndihmon ne humbjen e peshes
Limoni përmban sasi të lartë të fibrave pektine, të cilat ndohmojnë kundër dëshirave të shpeshta të ngrënies. Gjithashtu eshte treguar se njerëzit që mbajnë një diet me ushqime alkaline kane humbur me shpejte peshë.

4.E ndihmon tretjen
Uji i ngrohtë shërben për të stimuluar traktin gastrointestinal dhe peristaltiken (valët e kontraktimeve te muskujve brenda mureve të zorrëve që i mbajnë gjërat ne lëvizje. Limonat dhe limonadat janë gjithashtu të pasura me minerale dhe vitamina dhe dhe ndihmojnë në lirimin e helmeve nga trakti tretës.

5. Vepron si diuretik i butë, natyrore
Lëngu i limonit ndihmon në largimin nga materiale të padëshiruar për shkak se limoni rrite sasine e urines . Pra toksinat janë te cliruara më të shpejtë, gje që ndihmon të mbani traktit tuaj urinar të shëndetshem.

6.E Pastron lëkurën
Vitamina C ndihmon ne zvogelimin e rrudhave dhe njollave.
Uji me limon pastron helmet nga gjaku, gjë e cila ndihmon në mbajtjen e lëkurës së pastër, gjithashtu.

7.E hidraton sistemin limfatik
Kjo gotë e mirësisë ndihmon në fillimin e ditës në një gjendje të hidratuar, e cila ndihmon padyshim në parandalimin e dehidrimit dhe lodhjen e veshkave. Kur trupi juaj është i dehidratuar, ose thellë i dehidratuar (lodhja e veshkave) nuk mund të kryejnë të gjitha funksionet e duhura, e kjo çon në grumbullimin e toksinave, stres, kapsllëk, dhe kjo liste vazhdon. Gjendrat mbiveshkore dhe gjendra tiroide organizmit tuaj i japin energji. Gjendrat mbiveshkore gjithashtu sekretojnë hormone të rëndësishme, duke përfshirë aldosteronin i cili është një hormon që rregullon nivelin e ujit dhe përqendrimin e mineraleve, si natriumit, me cka ndihmon qe ne të qëndrojme te hidratuar. Gjendrat mbiveshkore gjithashtu janë përgjegjës për rregullimin përgjigjes ndaj stresit. . Andaj, vija e fundit është se ju nuk do të pëlqenit të përfshiheshit në një gjendje të thellë të dehidrimit!

Pergatiti stafi i shoqates ,,etika”

(Visited 242 times, 1 visits today)
Tags:
Top