Terça-feira, 7/7/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

7 dobi shëndetësore të ananasit

7 dobi shëndetësore të ananasit

ImageHandler

Ananasi është fryti tropikal më i njohuri në tërë botën. Ata janë të ëmbël, plot lëng dhe të shijshëm. Më e rëndësishmja, ata janë shumë të shëndetshme dhe përmbajnë shumë kalori. Nuk është çudi se shumë njerëz që duan të kenë një mënyrë jetese të shëndetshme përfshijnë këto fruta në dietat e tyre. Për të ditur më shumë rreth tyre, këtu janë disa nga shumë përfitime shëndetësore të ananasit.

1. Përmban vitamina dhe minerale

Ananasi është i ngarkuar me vitamina dhe minerale, duke përfshirë vitaminë A, vitaminë C, kalcium, fosfor, dhe kalium. Ajo është gjithashtu e pasur me fibra dhe kalori. Në krye të gjithë kësaj, ky fryt është i ulët në yndyrë dhe kolesterol. Të gjitha ata që e përdorin, ananasi përmban promovimin e shëndetit të mirë.

2. Ndalon Kollitjen dhe ftohjet

Ananasi është i pasur me vitaminë C, ajo mund të luftoj viruset që shkaktojnë kollë dhe ftohje. Edhe kur ju tashmë jani të infektuar me sëmundje të tillë, ananasi mund të ju ndihmojë. Këto fruta përmbajnë bromelain, e cila është efektive në largimin e  kollitjes dhe dhimbjeve të muskujve. Të përdorni ananasin, ndërsa jeni duke marrë medikamente të përshkruara nga mjeku për sëmundjen tuaj që mund të ju ndihmojë të shëroheni më shpejt.

3. Forcon kockat

Ananasi gjithashtu është i njohura për aftësinë e tyre për të ndërtuar dhe për të ruajtur eshtra të fortë. Kjo është për shkak se këto fruta përmbajnë mangan, e cila është një mineral që trupi juaj ka nevojë për të ndërtuar kockave dhe indeve lidhëse. Në fakt, në qoftë se ju sallatës tuaj ditore i shtoni dhe ananasin, ju tashmë keni marrë 73 % të kërkesës tuaj të përgjithshme të trupit për mangan.

4. Mban të shëndetshme mishrat e dhëmbëve

Njerëzit janë gjithmonë shumë të shqetësuar me dhëmbët e tyre se ata ndonjëherë nuk arrijnë të japin rëndësi për mishrat të dhëmbëve, të cilat janë po aq të rëndësishme që ata të mbajnë dhëmbët në vend. Në qoftë se një person ka mishrat e sëmurë, dhëmbët e tij/saj do jenë në gjendje të keqe, dhe përfundimisht ananasi do të forcojë mishrat e dhëmbëve që do të ju ndihmojnë të kemi dhëmbë të shëndetshëm dhe të fortë.

5. Ul rrezikun e shumë sëmundjeve

Ananasi është i njohur për të parandaluar lloje të ndryshme të sëmundjeve. Një shembull është degjenerimi makular. Kjo sëmundje, e cila është shkaku kryesor i humbjes së vizionit në të rriturit, është shkaktuar nga dëmtimi i retinës. Leximi, të njohni persona të ri, dhe duke bërë aktivitetet të përditshme mund të bëhet shumë më e vështirë për shkak të këtij problemi. Duke përfshirë ananasin në dietën tuaj mund të ul rrezikun e kësaj sëmundjeje nga më shumë 36 %. Kjo është për shkak se ky fryt përmban beta carotene që është e mirë sytë tanë.

6. Lehtëson dhimbjet e artritit

Këto fruta kanë cilësitë anti-inflamator, të hani ananas mund të lehtësojë në masë të madhe dhimbjen e artritit, ndërsa në të njëjtën kohë të përmirësojë gjendjen duke forcuar kockat. Përveç artritit, ajo gjithashtu mund të përmirësoj kushtet e tjera të ngjashme si sindromi i kyçit të dorës etj.

7. Përmirëson tretjen

Sasia e bromelainit e gjetur në ananas ndihmon për të neutralizuar lëngjet dhe për të siguruar që ata nuk kanë shumë acid. Ajo gjithashtu ndihmon për të rregulluar sekrecione në pankreas dhe për të ndihmuar në tretje. Përveç kësaj, bromelaini që ndihmon tretjen, ai mund të mbaj tretjen e ushqimit të shëndetshëm.

(Visited 88 times, 1 visits today)
Top