Sábado, 6/6/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

6 shenja që çdo femër duhet t`i di se kur mund të ngeli më shpejt shtatëzënë

6 shenja që çdo femër duhet t`i di se kur mund të ngeli më shpejt shtatëzënë

A e keni ëndërr që të keni një fëmijë? A po e shmangni shtatzëninë, por nuk po perdorni mbrojtes? Ja njohuritë që ju nevojiten.

Nëse jeni duke u përpjekur të mbeteni shtatzënë ose duke u përpjekur për të shmangur atë, te dini se kur jeni më pjellore është informacion jetik.

Këtu janë gjashtë shenja që jeni në periudhën tuaj më pjellore të muajit:

1.Rritje epshi
Gjatë kësaj kohe, niveli i progesteronit (një hormon) rritet. Kjo shkakton epshin tuaj më shumë se normalisht. Është gjithashtu e zakonshme që të ndiheni më të uritur për shkak të hormonit.

2. Sekretimet
Kur filloni të vini re shkarkimin vaginal, kjo është një shenjë që ju jeni në pjellorinë tuaj. Gjatë kësaj kohe ju filloni të prodhoni më shumë estrogjen, gjë që rezulton në shkarkimin vaginal të mukusit.

3. Rritja e temperaturës së trupit
Kur keni nivele të larta të progesteronit, temperatura e trupit tuaj rritet.

4. Dhimbje
Shumë gra kanë dhimbje stomaku gjatë disa kohëve të muajit, dhe kjo dhimbje zakonisht shkaktohet nga ovulimi. Kur jeni ovulues dhe pjellor, vezoret tuaja mund të rriten deri në pikën e dhimbjes në disa raste.

5. Ndryshimet e humorit
Ndryshimet në nivelet e hormoneve ndikojne ne ndryshimin e humorit.

6. Lëkura me vaj
Një nga shenjat më të dukshme është kur lëkura juaj yndyroset dhe ju vini re më shumë pucrra dhe pika te zeza.Nivelet e larta të progesteronit janë përgjegjëse për këtë simptomë.

(Visited 98 times, 1 visits today)
Top