Quinta-feira, 9/4/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

6-7 orë gjumë mjaftojnë për organizmin

6-7 orë gjumë mjaftojnë për organizmin

 

6-7 orë gjumë mjaftojnë për organizmin!

Studiuesit kanë konfirmuar se njerëzit që flenë më pak se gjashtë orë gjatë natës janë më të rrezikuar që të përjetojnë infarkt në tru apo në zemër, në raport me ata që flenë më shumë se kaq.

Ata që flenë më pak se gjashtë orë, po ashtu kanë për dy të tretat rrezik më të madh që të sëmuren nga pamjaftueshmëria kongjestive e zemrës – gjendje në të cilën dobësohet aftësia e zemrës për pompimin e gjakut – dhe kjo mund të shoqërohet me dëmtime të organeve të tjera.

Gjumi i pamjaftueshëm sjell deri te problemet kardiovaskulare, ndërsa koha optimale që organizmi jonë të mbushë bateritë është fjetja ndërmjet gjashtë dhe tetë orë gjatë natës – deklarojnë ekspertët amerikanë duke u bazuar në studimet e tyre.

(Visited 34 times, 1 visits today)
Top