Quinta-feira, 3/12/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

5 Zgjidhje për duar të bukura me produkte natyrale!

5 Zgjidhje për duar të bukura me produkte natyrale!

Duart janë një nga pjesët e para të trupit të prekura nga procesi i plakjes, sepse lëkura është më e hollë se sa në pjesë të tjera të trupit.

Vezët: ata do të përmirësojnë elasticitetin e lëkurës tuaj kur të përzihen me mjaltë. Përzieni 1 të bardhë veze me një lugë gjelle mjaltë, pastaj lyeni duart tuaja dhe lëreni të thahet. Lajini me sapun dhe ujë.

Patatet: Piqni një patate të mesme, pastaj bëni një pure dhe shtoni 2 lugë vaj ulliri, 2 lugë mjaltë dhe qumësht dhe përziejeni mirë. Ruajini përzierjen në frigorifer dhe aplikoni disa herë në javë në duart tuaja. ShpëRlani duart me ujë dhe sapun pas aplikimit.

Vaj trëndafili të egër: ai siguron lëkurën tuaj me elasticitet dhe qëndrueshmëri, gjithashtu duke e siguruar me vlerat ushqyesve thelbësore. Masazhoni duart tuaja me këtë vaj çdo ditë për t’i rinuar ato.
Për spote të errëta në duar përdorni limon dhe sheqer: Shtrydhni gjysmën e limonit në një tas pastaj shtoni 2 lugë çaji sheqer dhe përziejeni mirë. Lyeni duart tuaja, pastaj shpëlani duart me sapun dhe ujë .

Për efekt hidratues:
Vaj bajamesh: Fusni duart në ujë të ftohtë për 5 minuta, pasi i thani aplikoni vaj bajamesh. Vendosni dorashka pambuku dhe lini të punojë gjatë natës.

Vazelina: Aplikimi i vazelës në duart tuaja do të hidratojë lëkurën tuaj dhe do të përmirësojë elasticitetin e saj.
Për ta mbajtur lëkurën e duarve të shëndetshme, nuk duhet të kafshoni thonjtë tuaj, dhe gjithashtu duhet të shmangni larjen e duarve me ujë të nxehtë pasi dehidratohen. Së fundi, gjithmonë mbani dorashka në dimër për të mbrojtur lëkurën tuaj dhe më pas aplikoni një krem hidratues.

Burimi: Healthylifevision
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 120 times, 1 visits today)
Top