Sábado, 23/1/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

5 Përfitimet shëndetësore e të ngrënit ushqime me erëza, e dyta ju leverdis

5 Përfitimet shëndetësore e të ngrënit ushqime me erëza, e dyta ju leverdis

Disa njerëz mund të thonë se gjellët me erëza kanë aftësinë për të shkaktuar disa probleme të tretjes që ka shumë të ngjarë të jenë të vërteta ndaj atyre individëve që kanë stomak të ndjeshëm. Por ka edhe përfitime të shumta që mund të merrni nga konsumimi i ushqimeve me erëza.

Këtu janë disa përfitime:

1. Lufton kundër sëmundjeve të zemrës

Konsumimi i piperit dhe shafranit, mund të zvogëlojë presionin e gjakut për shkak të pranisë së kapsaicinës në to. Kjo përbërje mund të ndihmojë në zgjerimin e enëve të gjakut që çon në uljen e presionit të gjakut. Shafran përmban veti anti-inflamatore që mund të mbrojnë zemrën.

2. Djeg kaloritë

Duket se sasia e djersës që trupi juaj prodhon ndërsa konsumon ushqime me erëza është në të vërtetë një gjë e mirë. Kjo është për shkak të temperaturës tuaj që rritet, si dhe numri i kalorive që digjen, dhe mund të përfundojnë duke ngrënë më pak gjatë vaktit kryesor. Është në të vërtetë efektive sidomos për ata njerëz që duan të humbin peshë.

3. Parandalon kancerin

Shkencëtarët dhe studiuesit kanë zbuluar se farat e kuminit duket se ka një efekt të madh në qelizat e kancerit.

4. Më shumë lëndë ushqyese

Ushqimi i djegës ose piperi rregullisht mund të japin lëndë ushqyesve të rëndësishëm që përfshijnë vitaminën A dhe C, si dhe minerale të tjera esenciale.

5. Përmirëson gjendjen shpirtërore

Një tjetër përfitim i mahnitshëm që lidhet me ushqimet me erëza është se mund të përmirësojë gjendjen tuaj shpirtërorej. Capsaicina dhe curcumin që mund të gjenden në djegës dhe piper janë thënë të shkaktojnë në tru prodhimin e hormone të lumturisë që janë të njohur si serotonin. Siç mund ta shikoni, nuk ka asgjë të keqe me shtimin e disa ushqimeve pikante në baza javore.

Megjithatë, nëse doni ta shpejtoni metabolizmin tuaj në mënyrë që të humbni peshë ose dëshironi të fitoni luftën kundër kancerit apo sëmundjeve të zemrës, sigurohuni që të shtoni disa erëza në pjatat tuaja për të marrë vetitë ushqyesve që trupi juaj ka nevojë për të mbajtur një mënyrë jetese të shëndetshme dhe një trup të shëndetshëm.

Burimi: Life4fitmania
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 96 times, 1 visits today)
Top