Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

5 mënyra si të shkatërroni mykun në trupin tuaj

5 mënyra si të shkatërroni mykun në trupin tuaj

Akademia Amerikane e Alergjisë, Astmës dhe Imunologjisë raporton se sinoziti është një nga çrregullimet më të shtrenjta në Shtetet e Bashkuara. Ky infeksion mund të jetë akut ose kronik dhe këto janë simptomat më të zakonshme:
Dhimbje koke
Dhimbje fytyre ose ënjtje
Kollë
Rrjedhje hunde
Ethe
Lodhje
Sekrecion hunde i trashë dhe me ngjyrë
Dhimbje dhëmbi
Ndjenjën e zvogëluar e nuhatjes dhe shijes
Meqënëse në ajër ka myk dhe spore të forta gjatë gjithë kohës, ne i thithim ato dhe mbeten në rreshtimin e mukusit të sinuseve. Ata që janë më të ndjeshëm ndaj sinozitit kronik do të përjetojnë një përgjigje imune ndaj mykut dhe kjo do të çojë në simptoma të sinusit. Për më tepër, studiuesit zbuluan gjithashtu se inflamacioni dhe ënjtja e hundës janë zvogëluar duke përdorur një fungicid. Megjithatë, ju gjithashtu mund të zvogëloni simptomat, duke e bërë trupin tuaj një mjedis të keq për mykun.

Ja se si:
Shmangni sheqerin dhe grurin
Kërpudhat ushqehen me sheqer dhe grurë, kështu që përpiquni të shmangni plotësisht ose kufizoni marrjen e tyre.
Vaj kokosit është i lartë në acid laurik, i cili ka veti të fuqishme antivirale, antibakteriale dhe antimykotike, kështu që ju duhet të konsumoni atë çdo ditë.
Vaj peshku i pasur me yndyrna omega-3, DHA dhe EPA, të cilat nxisin imunitetin dhe trajtojnë simptomat e infeksioneve të sinusit. Ata gjithashtu përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm dhe mbështesin funksionin e trurit, dhe ulin rrezikun e kancerit dhe Alzheimer.
Pastron sinuset tuaja pa ilaçe
Për të pastruar sinuset e mbingarkuara, duhet të përpiqeni të lani zgavrat e hundës me një përbërjeje të kripur, të bërë nga kripë dhe ujë të pastruar me temperaturë dhome. Për më tepër, thithja e vajrave esenciale është gjithashtu shumë e dobishme.
Shmangni ushqimet mikotoksike
Aktiviteti fizik zgjeron sinuset dhe stimulon qarkullimin e ajrit, i cili pastron mukozën ndërsa kalon përmes sinuseve dhe eliminon grimcat që acarojnë atë.

Burimi: healthy-life-box
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 607 times, 1 visits today)