Domingo, 20/9/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mollat e egra të dobishme për diabetin

Mollat e egra të dobishme për diabetin

molla te egra

Frutat e mollës së egër, përmbajnë acide organike, por me shumicë kanë acid malik.
Mollët e egra kanë veti rrudhëse. Ato përdoren me efekt në rastet e diarresë, si dhe kundër acarimeve të grykës e faringut, me anë gargarash (shpërlarje e gojës). Edhe lëvorja e degëve ka veti rrudhëse dhe përdoret me rezultate të mira kundër etheve. Për këtë:

  • Merren 60 gram lëvore dhe vihen të zihen në 150 ml ujë. Çaji i përgatitur pihet njëherësh dhe përsëritet 2-3 herë në ditë.

Përfundime shumë të mira mollët e tharta kanë dhënë kundër sëmundjes së sheqerit.

(Visited 124 times, 1 visits today)
Top