Sábado, 30/9/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

4 Super ushqime te cilat duhet ti perfshijme ne jeten tone !?

4 Super ushqime te cilat duhet ti perfshijme ne jeten tone !?

limoni

4 Super ushqime te cilat duhet ti perfshijme ne jeten tone !?

*Limoni
1. Ndihmon detoksikimin dhe tretjen
2. Djeg yndyrerat dhe shpejton humbjen e peshes.
3. I pasur me Vitamine C.
4. Largon konstipacionin (kapsllekun).
5. Rriten vleren alkaline te trupit.

*Avokado
1. Eshte e pasur me yndyrera te shendetshme dhe mundeson djegjen e yndyrerave trupore dhe renien ne peshe.
2. Parandalon dhe mjekon artritin.
3. Redukton dhe freskon moshen.
4. E pasur shume me Vitamina A,C,K dhe B6.
5. E pasur shume me fibra, kalium dhe acid folik.

*Xhenxhefili
1. Largon ftohjet dhe griperat
2. Perdoret ne renie ne peshe dhe detoksikim.
3. E pasur me magnez dhe lehteson dhembjet muskulore.
4. Redukton inflamacionin (ndezjen)
5. Lehteson dhembjet migrenoze dhe kokedhembjet.

*Arra Kokosi
1. Pershpejton renien ne peshe.
2. Ule kolesterolin ne gjake.
3. Ndihmon ne trajtimin e diabetit.
4. Perdoret ne permiresimin e tretjes.
5. Eshte nje freskues i lekures.
6. E pasur me proteina dhe kalcium.

Perktheu dhe pershtati: Abdurrezak MD/mjeksiaislame/

Tags: