Quinta-feira, 20/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

2 keshilla per te pastruar qelizat e vdekura te depozituara ne lekure

2 keshilla per te pastruar qelizat e vdekura te depozituara ne lekure

Por me kalimin e moshes. edhe lekura plaket duke u bere me e varur dhe cikli i lekures reduktohet duke rezultuar ne akumulimin e qelizave te vdekura ne shtresen e jashtme te lekures. Nese mendoni se duke pasur nje dush te perditshem eshte e mjaftueshme per te shpetuar nga qelizat e vdekura sepse vetem eksfolimi njehere nejave eshte ne gjendjet’i riktheje lekures shkelqimin-ai ndihmon ne rigjenerimin e nje shtrese te re qelizash te fresketa. Nuk dini cilin lloj eksfoliuesi te blini ne treg? Mos u besoni shume atyre industrials dhe kimikate, por kthejini syte ne perberesit organike qe keni ne kuzhinen tuaj: Ja disa shembuj Vaj ulliri
Eshte nje skrab i shkelqyer nese miksohet me sheqerin. Te dy veprojne me nje partneritet te shkelqyer ndersa sheqeri largon qelizat e vdekura te lekures dhe nga ana tjeter, vaj i i ullirit vepron si hidratues. Pergatitet thjesht, mjafton te ndiqni hapat me poshte:

-Merrni gjysme filxhani sheqer dhe 3 luge vaj ulliri
-Perziejini mire keta ingrediente
-Shtoni pak leng limoni ne kete perzierje
-Aplikojeni ne lekure
-Lereni per disa minuta nete
-Shpelani fytyren me ujetevaket
Bajame

Keto fruta sigurojne vitamina A. E dhe jane te pasura me veti antioksidante— te gjithe keta perberes jane pergjegjes per mbirmbajtjen dhe rinine e lekures. -Zhysni disa bajame ne qumesht dhe lerini gjithe naten -Ne mengjes. bluajini ato ne mikser -Perziejini bajamet e bluara me dy luge gaji mjalte -Aplikojeni kete perzierje ne fytyre, si nje maske.
burimi ikub.al

(Visited 101 times, 1 visits today)
Top