Quinta-feira, 15/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

18 Zakone të përditshme që ju i bëni çdo ditë dhe ju dëmtojnë shëndetin

18 Zakone të përditshme që ju i bëni çdo ditë dhe ju dëmtojnë shëndetin

Zakonet e përditshme që dëmtojnë shëndetin
1.Sallatrat në restorantet janë më të këqija se hamburgerat. Ai ka rreth 680 kalori dhe 36 gram yndyrë dhe një sallatë me djathë dhe salcë 780 kcal dhe 51 gram yndyrë.
2.Rrini shumë kohë ulur. Njerëzit që rrin gjithë kohës ulur në punë kanë një rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës dhe kancerit sesa ata që lëvizin.
3. Xhinsat e ngushta mund të shkaktojnë dëme në nerva. Efektet janë ndjesi shpimi gjilpërash në këmbë, dhimbje, ndjeshmëri ndaj nxehtësisë dhe në raste ekstreme atrofi i indeve të këmbëve.
4. Të mbash gjatë kravatën. Kravatat tek meshkujt janë paksa të pakëndshëm dhe mund të mbahen jo më shumë se tre minuta sepse rrisin presionin e syve, gjë që është shkaku kryesor i glaukomës.
5. Fërkimi me furçë i dhëmbëve pas ngrënies shkatërron smaltin. Acidi nga shumica e ushqimit zbut smaltin dhe fërkimi me furçë është shkatërrues. Është më mirë të pastrohen para ngrënies dhe pas vetëm shpëlajeni gojën.
6.Fjetja me sytjena shkatërron tërë trupin. Gratë që flenë me sytjena për shkak të rritjes së presionit në lëkurë, kanë nivele më të ulëta të melatoninës në pështymë. Përveç që bëni gjum jo te rehatshëm, shkatërrojnë sistemin imunitar, gjithashtu mund të prishin ciklin menstrual.
7. Fjetja me dritë nate. Shkencëtarët kanë gjetur se drita gjatë natës, ndryshon në mënyrë drastike trurin që çon në shtim në peshë, depresion, dhe ul nivelet e melatoninës.
8. Ëmbëlsuesit artificiale detyrojnë trupin të marrë peshë. Njerëzit që hëngrën saharin ishin duke u dhjamur më shumë se ata që hanin saharozë (sheqer).
9. Shishet me sapun të lëngët në tualetet publike janë plot me baktere. Dhe jo vetëm për ato në banjë, por edhe atë të kafenesë, në punën tuaj, etj.
10. Vitamina C në tableta është në të vërtetë acid askorbik, i cili zbut smaltin.
11. Telefonat ndalon relaksimin. Fakti që gjithmonë mund të kontrolloni telefonin nëse ka diçka të re, vetëm rrit stresin.
12. Sapunët antibakterial për shkak të kimikateve zhvillojnë rezistencë ndaj baktereve.
13. Mendoni pozitivisht. Studimet kanë treguar se njerëzit me vetëbesim të lartë ndihen pak më mirë pasi përpiqen të mendojnë në mënyrë optimiste.
14. Priteri lazer printer është më keq se pirja e duhanit. Rreth 40 për qind e printerave lazer emetuan grimca të tonerit në ajër, të cilat pas thithjes kanë efekt më të keq në mushkëri sesa tymi i cigareve.
15. Ndërsa hani çokollatë ju në fakt po hani plumb. Lëvorja e kakaos thith plumbin nga ajri.
16. Drita artificiale sëmurë. Llambat fluoreshente dhe zona të mbingarkuara me drita, shkaktojnë dhimbje koke, lodhje, ankth, sëmundje të enëve të gjakut dhe mosfunksionim ngrerë.
17. Të rrini të mërzitshëm shkakton atak në zemër. Muskujt e zemrës bëhen dembelë, kështu që çdo tronditje apo befasi është e rrezikshme.
18. Ajri në zyrën tuaj është deri në 100 herë më shumë i ndotur se jashtë. Ndërtesat që kanë izolim shumë më të mirë, ajri që qarkullonte brenda ndërtesës duke kaluar nëpër filtra, mbledh shumë papastërti, duke përfshirë sporet e mykut të zi dhe përqendrimi i monoksidit të karbonit është më i madh.

Burimi: themagicoflife
©gatuajshendetshem/a.c./

 

(Visited 119 times, 1 visits today)
Top