Sábado, 10/6/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

13 Ushqime që nxisin trurin tuaj dhe memorien !

13 Ushqime që nxisin trurin tuaj dhe memorien !

ushqime dhe memorie
13 Ushqime që nxisin trurin tuaj dhe memorien !

1. Bajamet – rrisin fluksin e gjakut në tru.

2. Boronicat – përmirëson të mësuarit dhe aftësitë motorike.

3. Arrat – kane sasi të lartë në acide omega 3 yndyrore.

4. Lakër brukseli – permban triptofan që konvertohet pastaj në serotonine e cila ndikon pozitivisht në shëndetin e trurit.

5. Brokoli – ndihmon në funksionimin e trurit.

6. Lulelakëra – ndihmon në pastrimin e masës se bardhë në tru.

7. Xhenxhefili – anti-inflamator(kunder ndezjes)

8. Molla – ushqim energjikë për mendjen, trupin dhe emocionet.

9. Shalqiri – synon permiresimin e funksionit te trurit

10. Lakra – ndihmon në uljen e rrezikut nga kanceri i trurit mushkërive dhe prostatës.

11. Marulet – ndihmon në rritjen e fluksit të gjakut në tru.

12. Pjepri – mbështet trurin dhe shendetin e tij.

13. Arra Pishe – stimulon aktivitetin e trurit.

Perktheu dhe pershtati: Met Shyk

/mjeksiaislame/

Tags: