Terça-feira, 20/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

13 Shenjat që nuk po pini mjaftueshëm ujë, beni kujdes

13 Shenjat që nuk po pini mjaftueshëm ujë, beni kujdes

Asgjë në botë nuk është më freskuese se një gotë e gjatë, akull e ftohtë e ujit. Unë nuk besoj se ka dikush të gjallë që mund të mohojë që herë pas here, një gotë e thjeshtë e ujit mund të jetë më e kënaqshme se sa një kanaçe me soda ose kafe. Pavarësisht nga kjo, shumë prej nesh nuk pijnë ujë të mjaftueshëm çdo ditë. Duke privuar veten nga pasuria më e natyrshme në botë, ne vazhdimisht po i dëmtojmë trupat tanë. Nëse keni ndonjë nga këto simptoma, ju mund të përmirësoni gjendjen tuaj me një gotë ujë.

1. Goja juaj është e thatë

2. Lëkura juaj është e thatë

3. Ju jeni tepër të etur

4. Sytë tuaj janë të thatë
Kanalet tuaja të lotit thahen pa ujë në trup. Nëse po mendoni “Po nëse nuk mund të qaj?” Kuptojeni se kjo mund të shkaktojë shumë më shumë dëmtime për sytë tuaj, veçanërisht nëse mani lente gjatë ditës.

5. Ju përjetoni dhimbje nyjesh

6. Masa muskulore zvogëlohet

7. Ju qëndroni sëmurë për kohë të gjatë

8. Ju ndiheni të lodhur dhe lethargjik

9. Keni uri gjatë natës

10. Ju keni probleme të tretjes

11. Përjetoni kapsllëk

12. Ju keni urinim të reduktuar
Kjo do të thotë që nëse nuk shkoni në tualet të paktën 4 deri në 7 herë në ditë, atëherë nuk jeni duke pirë ujë mjaftueshëm.

13. Përjetoni plakjen e parakohshme

Burimi: Healthylifevision
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 720 times, 1 visits today)
Top