Quarta-feira’, 27/9/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

12 Shenjat zbuluese të kancerit të gjirit

12 Shenjat zbuluese të kancerit të gjirit

12 shenjat zbuluese te kancerit
450 000 vdekje çdo vit, kanceri i gjirit përbën rreth 14 % të gjitha vdekjeve nga kanceri te femrat.
– Gati 1.4 milionë gra janë diagnostikuar në mbarë botën me kancer gjirit në vitin 2008.
– Në përgjithësi, kanceret e gjirit nuk janë të dhimbshme dhe femrat nuk ndihen jo-mirë me ta.
-Kanceri i gjirit tani diagnostikohet zakonisht me ekzaminim e gjirit në gratë që s’kanë asnjë simptom.

12 Shenjat Zbuluese, Kancerit Gjirit: (Shiko foton me vemendje) –

A: Forcim
B: Tërheqje – Ndukje
C: Erozion
D: Skuqje e nxehtë
E: Rrjedhje – Lëng i ri
F: Gropësim
G: Rrudhosje
H: Venë në rritje
I: Mbledhje thithit
J: Asimetri
K: Lëkurë orangje
L: Gungë e padukshme

Përktheu dhe përshtati: Dr. Uvejsi,