Domingo, 28/2/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

11 Shenjat e hershme që tregojnë se kanceri po rritet në trupin tuaj! Vini re me kujdes

11 Shenjat e hershme që tregojnë se kanceri po rritet në trupin tuaj! Vini re me kujdes

Kanceri është një sëmundje shumë e fshehtë. Edhe format e zbulimit që konsiderohen të jenë më të mira si për shembull testet dhe kontrollet rutinë nuk janë aq të besueshme. Çdo simptomë e çuditshme që ju të gjeni të dyshimtë dhe të pashpjeguar mund t’ju ndihmojë të zbuloni kancerin në kohë. Këtu, ne po ju paraqesim 20 nga 20 shenjat e hershme të kancerit që nuk duhet të injoroni:

Gerhitje dhe shkurtim i frymemarrjes

Këto shenja konsiderohen si shenjat më të hershme për shfaqjen e kancerit të mushkërive në trupin tuaj.

Dhimbje gjoksi dhe kollë kronike

Sipas disa pacientëve, dhimbjet në krah, dhimbjet e gjoksit dhe kolla gjithashtu janë shumë të zakonshme. Disa lloje të kancerit si leuçemia dhe kanceri i mushkerive mund të shfaqin simptomat e një kollë kronike.

Ethet periodike dhe infeksionet

Infeksionet si dhe ethet e shpeshta mund të nënkuptojnë leuceminë të cilën ne të gjithë e dimë se është një lloj i tumorit të gjakut që zhvillohet në palcën e eshtrave. Kjo e bën që palca të prodhojë qeliza të bardha të gjakut anormale të cilat më vonë sulmojnë sistemin tuaj të imunitetit.

Vështirësi gëlltitje

Vështirësitë ne gelltitje mund të nënkuptojnë kancerin e gojës dhe mushkërive.

Nyjet limfatike të fryra në sqetull dhe qafë

Këto janë ndryshime negative në sistemin limfatik dhe janë shkaktuar kryesisht nga kanceri.

Gjakderdhje që nuk ndalet

Kjo shenjë do të thotë që ekziston një problem në trombocitet dhe në qelizat e kuqe të gjakut. Mund të shkaktohet nga leuçemia. Sasia e qelizave të bardha të gjakut bëhet anormale. Mund të eliminojë qelizat e kuqe të gjakut.

Lodhje

Për fat të keq, lodhja konsiderohet të jetë një nga shenjat më të anashkaluara të kancerit. Megjithatë, kjo nuk do të thotë gjithmonë kancer, prandaj mos u shqetësoni. Duhet të vijë së bashku me simptoma të tjera. Nëse e keni vënë re se jeni të lodhur pa ndonjë arsye gjatë gjithë kohës, thirrni mjekun tuaj.

Dhimbje legeni dhe barku

Këto shenja së bashku me dhimbje dhe fryrje zakonisht nënkuptojnë kancer ovarian.

Fryrje dhe fitim i papritur i peshës abdominale

Sigurohuni që të vizitoni një mjek nëse këto simptoma vazhdojnë për një periudhë të gjatë kohore pasi ato zakonisht tregojnë kancer ovarian.

Humbja e papritur e peshës

Humbja e peshës që ndodh befas mund të nënkuptojë një kancer të mëlçisë ose një lloj kanceri që është përhapur në mëlçi dhe ndikon në oreksin tuaj.

Ndryshimet në thonjtë

Ndryshimet në thonjtë si pikat apo zbardhja e tyre mund të nënkuptojë kancer të mëlçisë ose të mushkërive.

3 llojet e kancerit të lëkurës që mund të shkaktojnë shfaqjen e këtyre grimcave të lënduar në lëkurën tuaj janë melanoma, karcinoma e qelizave bazale dhe karcinoma e qelizave squamous.

Sigurohuni që gjithmonë të përpiqeni të vini re ndonjë shenjë të pazakontë në ju ose dikë që ju e dini pa marrë parasysh gjininë ose moshën. Vetëm kjo do të rrisë shanset tuaja për eliminimin e sëmundjes dhe mbijetesen. Kanceri mund të dëmtojë shëndetin tuaj dhe mund të përfundoni me pasoja fatale. Është gjithmonë më mirë ta parandalosh atë sesa ta trajtosh atë. Gjithmonë hani një dietë të shëndetshme , ushtrohuni rregullisht dhe pini shumë ujë! Kjo do t’ju ndihmojë të fitoni shëndet të mirë!

/©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 1,490 times, 1 visits today)
Top