Sexta-feira, 4/12/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

10 zakone që shkatërrojnë shëndetin tonë

10 zakone që shkatërrojnë shëndetin tonë

Ka shumë gjëra që ne i bëjmë dhe shkatërrojmë shëndetin tonë.

Trupat tanë bëjnë punë që janë në progres, dhe nëse dëshirojmë të jetojmë jetë më të shëndetshme dhe më të lumtur, duhet të bëjmë më shumë se sa thjesht të të veprojmë disa zakone të mira.

Përveç praktikimit të aktiviteteve fizike dhe largimit të ushqimeve të dëmshme nga menutë tona, duhet t’i kushtojmë vëmendje disa prej zakoneve të këqija dhe gabimeve të vogla që mund të shkatërrojnë shëndetin.

Këtu është një listë e 10 zakoneve të këqija që duhet t’i jepni fund

Moslarja e duarve
Çdo infeksion bakterial ose viral, shkaktohet kryesisht nga transmetimi përmes duarve, gojës, hundës ose syrit.

Kur prekni hundën, sytë, apo edhe të hani me duar të papastra, mikrobet depërtojnë në trup dhe shkaktojnë probleme të shumta shëndetësore, kështu që lani dhe pastroni duart vazhdimisht me sapun dhe ujë.

Mbajtja e urinës

Disa ndjehen të zënë ngushtë, dhe ndjejnë neveri nga hyrja në tualet, qoftë në punë apo universitet, por ky zakon është shumë serioz.

Kur ndjen nevojën për të urinuar, trupit i duhet të heqë qafe sasinë e ujit të tepërt dhe toksik, por kur ju përmbaheni nga kjo, ndodh grumbullimi i ujit në veshka, duke shkaktuar formimin e gurëve në veshka, infeksion dhe çrregullime të funksionit të veshkave.

Moslarja e dhëmbëve

Dhëmbët duhen larë periodikisht 3 herë në ditë, për të penguar prishjen dhe për të parandaluar akumulimin e gurëve mbi ta.

Moskujdesi për dhëmbët mund tju ekspozojë ndaj osteoporozës dhe artritin reumatoid.

Shtimi i baktereve dhe mikrobeve mbi dhëmbë, mund të gëlltiten dhe të shkojnë në gjak , duke shkaktuar kështu një sërë sëmundjesh të lidhura me trurin, zemrën, sytë.

Stresi

Një mënyrë jetese e pakënaqshme liron hormonet e stresit që rrisin presionin e gjakut dhe sheqerin në gjak, dobësojnë imunitetin, shkaktojnë tretje të ngadaltë dhe mbipeshë.

Studioni strategjitë e menaxhimit të stresit, të tilla si aktiviteti i rregullt fizik, teknikat e relaksimit, si frymëmarrja e thellë, meditimi, etj.

Pirja e alkoolit

Konsumi i alkoolit shkakton ndryshime fizike dhe emocionale që mund të dëmtojnë trupin.

Nuk është sekret se konsumimi i alkoolit mund të shkaktojë probleme të mëdha shëndetësore, duke përfshirë edhe cirrozën e mëlçisë.

Përveç kësaj, konsumi i tepruar i alkoolit është i lidhur edhe me sëmundjet e zemrës, depresionin, kancerin dhe dëmtimin e nervave.

Pirja e duhanit

Pirja e duhanit shkakton 30 % të vdekjeve prej sëmundjeve të zemrës, 30 %të vdekjeve të kancerit dhe 80-90 % të të gjitha kancereve të mushkërive, duke rritur rrezikun e zhvillimit të kancerit të gojës, grykës dhe kancerit të fshikëzës.

Ndalimi i pirjes së duhanit zvogëlon në mënyrë të konsiderueshme kërcënimin e kancerit ose sëmundjeve të zemrës, përmirëson ndjenjën e shijes dhe aromës dhe ju jep një qëndrueshmëri më të mirë.

Përdorimi i antibiotikëve

Kur shtypësit e dhimbjes merren shpesh dhe gjatë, mund të shkaktojnë më shumë probleme se sa zgjidhje.

Përdorimi i barnave si Ibuprofen ose Aspirina për artrit ose dhimbje të muskujve, mund të rrisin rrezikun për ulçërat, gjakderdhjet gastrointestinale, presionin e lartë të gjakut dhe sulmet në zemër.

Ilaçet qetësuese dhe pilulat e gjumit mund t’ju lënë të ndjeheni të hutuar dhe të prirur për t’u sëmurë.

Mosngrënia mëngjes

Nga efektet anësore të mosngrënies së mëngjesit është se ai ndikon negativisht në peshë, shëndetin hormonal, kujtesën, dhe gjendjen shpirtërore.

Cilësia e dobët e gjumit

Duke lënë mënjanë orët e pushimit në mënyrë të vazhdueshme, shkon drejt lodhjes dhe mungesës së fokusimit, temperamentit të shkurtër dhe rrezikut më të lartë të depresionit.

Cilësia e dobët e gjumit mund të ndërhyjë me funksionin imunitar, duke prishur aftësinë e trupit për të luftuar patogjenët; mund të çojë në presion të lartë të gjakut dhe të shkaktojë prodhim të tepruar të kortizolit, gjë që rrit stresin dhe favorizon shtimin e peshës.

Mospirja ujë mjaftueshëm

Nëse vazhdimisht i mbajmë trupat tanë në gjendje dehidrimi duke mos pirë ujë të mjaftueshëm, mund të ketë një ndikim të madh në shëndetin e përgjithshëm.

Jo vetëm që kjo shkakton lodhje, lëkurë të thatë, acarim, dobësim të aftësisë për t’u përqëndruar dhe të produktivitetit tonë, por mungesa e ujit mund të ndryshojë funksionimin e veshkave dhe të çojë në funksion të dobët të imunitetit për shkak të akumulimit të toksinave.

(Visited 69 times, 1 visits today)
Top