Terça-feira, 14/7/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

10 Taktika të pazakonta që do të qetësojnë zemërimet e fëmijës tuaj në sekonda

10 Taktika të pazakonta që do të qetësojnë zemërimet e fëmijës tuaj në sekonda

Zemërimet janë të zakonshme në moshën dy dhe tre vjeçare.
Ata e dinë atë që duan, por nuk janë në gjendje ta shprehin, kështu që është më e lehtë për ata të qajnë dhe të bërtasin.

Ja disa gjëra që mund të bëni për të kufizuar zemërimin e fëmijës suaj:

1. Mos bini pre e zemërimit. Fëmija juaj mëson nga reagimet tuaja, kështu që nëse i lini ata të marrin ç’të duan kur ata qajnë, ata e dinë që duhet vetëm të qajnë për të marrë atë që duan për herën tjetër.

2. Nëse jeni në një vend publik, përpiquni të zhvendoseni diku ku mund të bisedoni me qetësi me fëmijën tuaj pa njerëz përqark.

3. Bisedoni kur fëmija juaj është i qetë. Pasi të jenë qetësuar, edukojini duke vendosur kufij.

4. Teknika e shpërqendrimit. Kjo teknikë ju ndihmon të shmangni zemërimi e fëmijës suaj dhe vëmendjen ndaj jush.

5. Ftojeni fëmijën tuaj të shkoni në një dhomë tjetër edhe sikur për ta shkëputur nga situata

6. Dilni jashtë që ata të gjejnë pak hapësirë e të kthehen me paqe dhe mendje të qartë.

7. Këndoni së bashku për një mënyrë zbavitëse për të lehtësuar gjendjen shpirtërore.

8. Tregoni ndonjë shaka për të kthyer humorin dhe para se të zgjidhni problemin.

10. Lëreni fëmijën tuaj të përkëdhelet me mace ,ndërsa flisni së bashku me problemin.
Para se të dilni nga shtëpia, me qetësi dhe dashuri shpjegojini se ku po shkoni, çfarë do të bëni dhe çfarë prisni nga fëmija juaj(Psh Do të shkojmë në market dhe do të blejmë vetëm qumësht, jo letra apo ëmbëlsira, më kuptove?)

Burimi: FamilyShare
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 244 times, 1 visits today)
Top