Terça-feira, 6/12/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

10 superfuqitë e bimës që shëron sëmundjet e shekullit

10 superfuqitë e bimës që shëron sëmundjet e shekullit

Bima Moringa po fillon të fitojë më shumë popullaritet si një “superfood” i ri për profilin e saj shumë kalorik dhe me veti të fuqishme anti-inflamatore, antioksiduese dhe mbrojtëse të indeve midis shumë përfitimeve të tjera shëndetësore.

Moringa oleifera, e njohur gjithashtu si pemë e rrikës, pema ben ose pema drumstick, është një pemë e vogël nga India, Pakistani dhe Nepali që është përdorur për shumë vite në vendet Lindore për të trajtuar dhe parandaluar sëmundje të tilla si diabeti, sëmundjet e zemrës, anemia, arthritis, sëmundje të mëlçisë dhe çrregullime të frymëmarrjes, lëkurës dhe tretjes.

Moringa është bërë e njohur si një shtojcë pluhuri gjethesh natyrore, edhe pse rrënjët, lulet, farat dhe fruta janë gjithashtu të ngrënshme.

Është përdorur si një ilaç tradicional për shumë sëmundje, dhe këtu janë 10 përfitime shkencore të mbështetura nga shëndeti i konsumimit të gjethes së moringës:

1. Është plot me lëndë ushqyese.

Moringa është një burim i pasur i vitaminave, mineraleve dhe aminoacideve. Ajo përmban sasi të konsiderueshme të vitaminës A, C dhe E; kalciumi; kaliumi; dhe proteinash.

2. Lufton radikalet e lira.

Antioksidantët luftojnë kundër radikaleve të lira, molekulave që shkaktojnë stres oksidativ, dëmtim të qelizave dhe inflamacion. Moringa përmban antioksidantë të quajtur flavonoids, polyphenols, dhe acid askorbik në gjethe, lule dhe fara.

Një studim zbuloi se ekstraktet e gjetheve kishin aktivitet më të lartë antioksidues, kapacitet të lirë të shkarkimit të radikalëve dhe një inhibicion më të lartë të oksidimit të lipideve, proteinave dhe ADN-së sesa lulet dhe farat.

Kjo do të thotë se parandalon dëmtimin dhe degradimin që radikalet e lira shkaktojnë në qelizat e organeve të ndryshme në trup, duke i mbajtur ata të shëndetshëm dhe duke funksionuar në mënyrën më të mirë.

3. Lufton inflamacionin.

Inflamacioni mund të çojë në sëmundje kronike si diabeti, problemet e frymëmarrjes, sëmundjet kardiovaskulare, artriti dhe obeziteti. Moringa zvogëlon inflamacionin duke shtypur enzimat dhe proteinat inflamatore në trup, dhe koncentrimi i gjethes moringa mund të ulë ndjeshëm inflamacionin në qeliza.

4. Ndihmon në uljen e simptomave të diabetit.

Pluhur i gjethes Moringa ka qenë efektive në uljen e niveleve të lipideve dhe glukozës dhe rregullimin e stresit oksidativ në pacientët diabetikë, që do të thotë se ul sheqerin në gjak dhe kolesterolin dhe përmirëson mbrojtjen kundër dëmtimit të qelizave.

5. Mbron sistemin kardiovaskular.

Pluhur i gjethes së Moringës kanë përfitime të shëndetshme në zemër, veçanërisht në kontrollin e lipideve të gjakut, parandalimin e formimit të pllakave në arteriet dhe nivelet e reduktuara të kolesterolit.

6. Mbështet shëndetin e trurit.

Moringa mbështet shëndetin e trurit dhe funksionin kogjitiv për shkak të aktiviteteve të saj antioksiduese dhe neuro-enhancer. Gjithashtu është testuar si një trajtim për sëmundjen Alzheimer me rezultate të favorshme paraprake.
Përmbajtja e saj e lartë e vitaminave E dhe C lufton oksidimin që çon në degjenerimin e neuroneve, duke përmirësuar funksionin e trurit. Është gjithashtu në gjendje të normalizojë neurotransmetuesit serotonin, dopaminën dhe noradrenalin në tru, të cilat luajnë një rol kyç në kujtesën, gjendjen shpirtërore, funksionimin e organeve, përgjigjet ndaj stimulit, si stresi dhe kënaqësia, dhe shëndetit mendor, për shembull në depresion dhe psikozë.

7. Mbron mëlçinë.

Moringa përmban përqendrime të larta të polifenoleve në gjethet dhe lulet e saj që mbrojnë mëlçinë nga oksidimi, toksiciteti dhe dëmtimi. Moringa mund të zvogëlojë dëmtimin e mëlçisë dhe fibrozën dhe oksidimin e kundërt në mëlçi. Vaji i Moringës gjithashtu mund të rivendosë enzimat e mëlçisë në nivele normale, reduktimin e stresit oksidativ dhe rritjen e përmbajtjes së proteinave në mëlçi.

8. Ajo përmban veti antimikrobike dhe antibakteriale.

Moringa ka veti antibakteriale dhe anti-fungale që luftojnë infeksionet. Është efektive kundër llojeve të kërpudhave që shkaktojnë infeksione në lëkurë dhe llojet e baktereve përgjegjëse për infeksionet e gjakut, të traktit urinar dhe problemet e tretjes.

9. Ai ndihmon në shërimin e plagëve.

Moringa ka vetitë e mpiksjes së gjakut në gjethet, rrënjët dhe fara që shërbejnë për shërimin e plagëve dhe mund të zvogëlojë kohën e koagulimit, që do të thotë se zvogëlon kohën e shërimit që duhet për gërvishtjet, prerjet ose plagët dhe për të ndaluar gjakderdhjen.

Si ta përdorni

Ju mund ta pini pluhur moringa në gojën tuaj ose pini atë si një çaj. Pluhurat e gjetheve u konsideruan të sigurta në studimet njerëzore, madje edhe në doza më të mëdha se normale. Pluhuri ka një aromë të butë, kështu që bëni një çaj të butë moringa me një shije paksa dheu.

Moringa mund të ketë efekte laksative në sasi të mëdha, kështu që doza e sigurt për ta futur në ushqimin ose dietën tuaj dhe për të shmangur problemet e tretjes është ½ deri në 1 lugë çaji në ditë. Burimi: mindbodygreen.com
©gatuajshendetshem/m.c./