Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

10 Shenjat që keni Parazitë në Trupin tuaj (dhe si t’i largoni ato)

10 Shenjat që keni Parazitë në Trupin tuaj (dhe si t’i largoni ato)

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, 3.5 miliard njerëz vuajnë nga një lloj infeksioni parazitar. Paraziti është çdo organizëm që jeton dhe ushqen jashtë një organizmi tjetër. Parazitët marrin dhe shfrytëzojnë ushqyesit e trupit tuaj dhe duke vepruar kështu, lëndojnë gjithë organizmin. Parazitët marrin një numër të formave të ndryshme dhe mund të lulëzojnë në të gjithë trupin. Ata më së shpeshti jetojnë brenda zorrëve njerëzore. Disa hanë ushqimin tuaj, duke ju bërë të uritur pas çdo vakt dhe të paaftë për të fituar peshë. Të tjerët konsumojnë qelizat e kuqe të gjakut, duke shkaktuar anemi.

– Lodhja, lodhja, depresioni ose ndjenja e apatisë shpesh.

– Diarre. Parazitët në përgjithësi sulmojnë rreshtën e zorrëve që çojnë në një varg problemesh të barkut që mbizotërojnë në rregullsinë shqetësuese

– Problemet e lëkurës: lëkurë të thatë, ekzemë, skuqje, koshere, lezione papulare dhe plagë.

– Problemet humori dhe ankth të tilla si swings humor, nervozizëm, depresion, harresë, shqetësim, dhe ankthi

– Problemet e gjumit të tilla si pagjumësia, dhëmbët qe kercisni gjatë gjumit, lagia e shtratit dhe gjumi i shqetësuar.

– Pesha dhe problemet e oreksit si rritja e peshës, humbja e oreksit ose uria e pakontrollueshme dhe pamundësia për të fituar ose humbur peshë.

– Problemet e muskujve dhe të nyjeve, duke përfshirë dhimbjen e muskujve, dhimbjen e përbashkët, ngërçin e muskujve, mpirjen e duarve dhe / ose këmbëve, dhimbje në kërthizë, dhimbje në zemër dhe dhimbje arthritike.

– Diagnoza e anemisë së mungesës së hekurit

– Problemet riprodhuese, PMS, infeksionet e traktit urinar, cysts dhe fibroids, problemet menstruale, problemet e prostatës dhe mbajtjen e ujit.

– Sindromi i zorrëve irrituese. Sindroma e irrituar e zorrëve një nga shenjat më të zakonshme të parazitëve në trup. Parazitët e zorrëve vendosen në muret e zorrëve që çojnë në inflamacion të zonës.

Mënyra më e mirë për të provuar për një parazit është që të merrni një test stol. Është mirë që të konsultoheni me një mjek të licencuar dhe të plotësoni testimet e nevojshme për të përcaktuar llojin e infeksionit parazit.

Parazitët e duan sheqerin dhe gjithçka që kthehet në sheqer. Kështu që ju duhet të mohoni parazitët përmes eliminimit të sheqerit dhe ushqimeve të përpunuara nga dietën tuaj.

Përveç kësaj, çelësi për heqjen e parazitëve është të konsumojnë ushqim dhe bimët që lehtësojnë një mjedis armiqësor për ta se sa një mikpritës. Parazitët urrej rrënjë gentiane, xhenxhefil, manaferra, lakër të papërpunuar, aloe, vaj kokosit, pineapple, fara kungulli, farat e shegës , dhe papaja. Sigurohuni që të hani sa më shumë nga këto ushqime të jetë e mundur. Konsumimi i më shumë fibrave i ndihmon trupit të heqin qafe parazitët, sidomos krimbat.

Burimi: Living Traditionally

©gatuajshendetshem/m.c./