Terça-feira, 18/5/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

10 Shenjat që keni parazitë dhe ushqimet që ndihmojnë në eleminimin e tyre

10 Shenjat që keni parazitë dhe ushqimet që ndihmojnë në eleminimin e tyre

Ka shumë lloje të parazitëve (përfshirë candida) dhe shumica e tyre janë kaq të zakonshme sa që mund të jeni të pavetëdijshëm se disa nga problemet që po përjetoni mund të jenë për shkak të parazitëve.

Shenjat paralajmëruese që mund të keni parazitet në trupin tuaj:
1. Dhimbje muskujsh dhe nyjesh.
2. Nuk ndiheni të ngopur pas ngrënies.
3. Keni diarre gjatë udhëtimeve ndërkombëtare.
4. Zgjoheni gjatë natës dhe keni vështirësi të bini në gjumë.
5. Anemia, mungesa e hekurit.
6. Histori helmimi dhe probleme të tretjes.
7. Kërcitja e dhëmbëve gjatë gjumit.
8. Çrregullime të lëkurës, skuqje, ekzema, ose rosacea për arsye të pashpjegueshme.
9. Lodhje, depresion, ose apati.
10. Kapsllëk i pashpjeguar, diarre, gazra ose simptoma IBS.

Ushqimet që vrasin natyrshëm parazitët e brendshëm
1. Hudhra
Komponentët aktivë në hudhër janë allicin dhe ajoen ata vrasin 60 lloje kërpudhash dhe 20 lloje bakteresh, si dhe disa nga viruset më të fuqishme. Sigurohuni që ta përdorni atë të grimcuar ose të lëngshëm.
2. Levorja jeshile e arrës së njomë
Ato janë përdorur për shekuj me radhë për të larguar lloje të ndryshme të krimbave, duke përfshirë parazitët që shkaktojnë irritime të lëkurës të tilla si kruajtje. Ai oksigjenon gjakun, i cili gjithashtu ndihmon në vrasjen e parazitëve. Ju
3. Lule Artemisia
Artemisia absinthium është një barishte me lule të vogla verdhë-jeshile. Gjethet dhe lulet janë të fuqishme për problemet e stomakut, është ilaçi i përsosur për krimbat e zorrëve (duhet të shmanget nga gratë që me gji). Pervec gjithashtu posedon veti të forta antimikrobike dhe mund të jetë i dobishëm për infeksione të tjera përveç parazitëve. Ju mund të konsumoni çaj nga pelini. Vetëm shtoni 0.5 – 1 lugë çaji në ujë të nxehtë dhe keni çajin gati.
4. Karafil i thatë
Ai përmban agjentë të fuqishëm germicidë duke përfshirë eugenol dhe caryofillene. Këto përbërës udhëtojnë përmes qarkullimit të gjakut, duke vrarë parazitët mikroskopikë dhe larvat parazitare dhe vezët. Karafilët janë jashtëzakonisht të efektshëm në vrasjen e malaries, tuberkulozit, kolerës, zgjebes, viruseve, baktereve dhe kërpudhave, përfshirë Candida. Ato shkatërrojnë Shigella, Stafilokokun dhe Streptokokun.
5.Trumza-rozmarina
Trumza është një nga bimët më të mrekullueshme për stimulimin e thymusit, i cili është një gjëndër e madhe e sistemit imunitar dhe nxit mekanizmat mbrojtëse natyrore të trupit. Vaj esencial i trumzës ose rozmarinës mund të eliminojë rritjen e shumë parazitëve dhe gjithashtu mund t’i vrasin ato në traktin e zorrëve.
6. Vaj rigoni
Vaj i rigonit është antiparasitik, antiviral, antibakterial dhe antifungal, duke e bërë atë një vrasës të fuqishëm dhe mbrojtëstë mjedisit mikrobiotike në zorrët tuaj. Sigurohuni që të blini vajra me cilësi të mirë nga një burim i besueshëm.
7. Kullat e arit kinez
Goldthread (Coptis chinensis) është një barishte thelbësore që është pjesë e mjekësisë kineze. Ajo është përdorur për shekuj me radhë për të luftuar të gjitha llojet e infeksioneve me origjinë parazitare, protozoane, maja ose bakteriale. Berberini, përbërësi i tij kryesor, konsiderohet të ketë superfuqitë.
8. Mos harroni probiotilët
Mos harroni të merrni shtesë probiotikë, gjithashtu, mund të konsumoni ushqime të pasura me probiotikë, të tilla si lakër turshi, kefir dhe kos të papërpunuar. Ju gjithashtu duhet të pini shumë ujë të pastër dhe të flini gjum rregullisht.

Burimi: Healthiestalternative
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 467 times, 1 visits today)
Top