Quinta-feira, 22/8/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

10 mjekimet për plagët që ju i keni në shtëpi

10 mjekimet për plagët që ju i keni në shtëpi

Ne të gjithë kemi përjetuar një plagë në një moment në jetën tonë, por kush e dinte që përgjigjja për një shërim të shpejtë mund të gjendej në frigoriferin ose në dollapin tonë? Ka shumë mjekime në shtëpi për prerje, goditje, plagë, djegie dhe plagë të tjera që mund të ndihmojnë në largimin e infeksionit dhe madje ndihmojnë të shërohet sa më shpejt plaga. Më poshtë po listoj 15 mjekime natyrore në shtëpi

1. Mjalti
Mjalti është një mënyrë e shkëlqyer për të përshpejtuar shërimin e plagëve. Sipas disa gjetjeve, mjalti është më efektiv se antibiotikët! Në testet laboratorike, mjalti është gjetur të vrasë shumicën e qelizave bakteriale dhe mund të parandalojë infeksionet në momentin e parë. Sigurohuni që të përdorni mjaltin e papërpunuar për të mbuluar plagën (mjalti që është i përpunuar nuk do të ketë enzimat e duhura për ta bërë këtë marifet).
Kur mjalti hollohet me gjakun dhe indet e plagës, peroksidi i hidrogjenit prodhohet nëpërmjet reaksionit të enzimës së glukozidaksidazës. Kjo çlirohet ngadalë, dhe siguron aktivitet antibakterial, duke i mbajtur indet e shëndetshme dhe të padëmtuara! Përhapni pak mjaltë në një masë salce në plagë. Nëse plaga është më e thellë, shtrati i plagës duhet të mbushet me mjaltë, pastaj nje shtresë salcë dhe të mbështillet me një garzë.

2. Hudhra
Allicin në hudhër është treguar të jetë aq efektive sa një zgjidhje me 1% penicilinë! Kjo është një anti-bakteriale e fuqishme, dhe anti-fungale dhe mund të ndihmojë për të shëruar pothuajse çdo plagë. Hudhra mund të shkaktojë dëme në lëkurë, megjithatë, duke u siguruar që mos e lini në lëkurë për më shumë se 20-25 minuta. Ju mund të bëni një përzierje prej 3 karafila, 1 hudhër dhe 1 filxhan verë, përzieni dhe lëreni të qëndrojë për 2-3 orë dhe përhapeni. Aplikoni në plagë me një leckë të pastër 1-2 herë në ditë.

3 Kamomili
Një tjetër lule me efekt shërues të plagëve të mëdha – kamomili! Gjithashtu i njohur për efektet relaksuese, kamomili është një nga bimët mjekësore më të lashta të njohura për njerëzimin! Lule të thata përmbajnë shumë terpenoide dhe flavonoide, duke e bërë atë një ilaç të fuqishëm bimor. Madje kamomili ka rezultuar më i shpejtë në shërimin e plagëve sesa disa kortikosteroide. Bëni kompresa me kamomil për plagën tuaj duke njomur disa bustina të çajit të kamomilës në ujë, duke i shtrydhur lehtë, i mbuloni plagët me këto bustina çaj e me disa garza sipër. Nga ana tjetër, mund të gjesh tretësirë kamomili ose vajra natyrore në dyqanet bio.

4. Rrënje mëllage
Kjo lule në të vërtetë është tepër shëruese për plagët. Rrënja mëllagës është e shkëlqyer për nxjerrjen e toksinave dhe baktereve të tjera të gjetura në plagë kur përdoret si një masë kremoze, dhe mund të shkurtojë kohën e shërimit duke nxjerrë papastërtitë. Gjithashtu mund të përdoret për të shëruar djegie dhe plagë! Krijimi i një masë kremoze me rrënje mëllage dhe aplikimi në plagë, mund të shpejtuar shërimin e plagëve!

5. Spec i kuq djegës
Spec i kuq djegës është i shkëlqyer për të ndihmuar gjakun të mpikset më shpejt në vendin e plagës, dhe gjithashtu e dezinfekon plagën për shkak të vetive antifungale dhe antibakterike. Spec i kuq djegës do të ndalojë gjakderdhje në plagë për 10-12 sekonda, dhe nëse plaga është më e rëndë, ndihmon shumë që individi të konsumojnë 250ml. ujë me 1 lugë çaji spec të kuq djegës.

6. Patate
Patatet mund të shërojnë plagët? Kjo ishte gjë më çuditi!!!
Patatet kanë këtë lloj tërheqjeje gravitacionale e cila nxjerr infeksione nga çdo lloj plage ose abscesi. Bëni një krem me patate të gjallë dhe ruajeni këtë gjatë gjithë ditës, duke ndryshuar atë çdo 4 orë ose më shumë (dhe shpëlarje me ujë të kripur në mes çdo ndërrimi). Kjo do të sigurojë që inflamacioni të zvogëlohet dhe nuk do të ketë mundësi të infeksionit! Për të bërë një krem, merrni copë patate të papërpunuara me një rende, dhe përhape këtë mbi një leckë të pastër. Aplikoni në zonën e prekur, dhe mbuloni me garzë dhe pastaj me qese celefoni. Lëreni brenda natës dhe hiqeni në mëngjes. Pastroni zonën e prekur me ujë të kripur, mbuloni me masë kremi të pastër dhe vazhdoni deri në shërim.

7. Livando
Përfitimet e mahnitshme të livandos u gjetën rastësisht nga një shkencëtar francez, René, Gattefossé, i cili u dogj rëndë në një aksident laboratorik dhe zhyti dorën në një enë me livando. Ai zbuloi se ky vaj promovonte rigjenerimin e shpejtë të indeve pa lënë asnjë shenjë! Përdorni vaj esencial livando për të ndihmuar në shërimit e plagëve natyrale. Përdoreni 2-5 herë në ditë duke aplikuar 2-4 pika në zonën e plagës. Holloni sipas nevojës!

8. Aloe Vera
Të gjithë e dimë se aloe vera mund të ndihmojë në shërimin e djegies, por lëngu nga një aloe vera mund të përdoret gjithashtu për të trajtuar prerje, goditje dhe plagë të tjera. Thjesht prerja e një kërcelli të bimës aloe vera dhe aplikimi i saj në plagë çdo 2 orë mund të reduktojë ndjeshëm kohën e shërimit

9. Vaji i arrës së kokosit
Vaji i arrës së kokosit, midis një milion gjërave që mund të bëjë, mund të shërojnë në mënyrë efektive plagët! Ai ka veti të mahnitshme antibakteriale dhe antifungale dhe madje mund të parandalojë shenjat e plagëve gjithashtu! Përdorni vajin e kokosit në plagën tuaj për të ndihmuar në rimëkëmbjen e shpejtësisë – aplikoni vajin e kokosit me ndihmën e një fashoje dhe ri-freskoni 2-3 herë në ditë. Shikoni shërimin tuaj të shpejtë!

10. Gjethe dhe kokrra dëllinjë
Gjethe dhe kokrrat e dëllinjës, të cilat përdoreshin gjithashtu si aromatizues për gin në shekullin e 17-të, janë gjithashtu shumë të dobishme në trajtimin e nyjeve dhe plagëve të përflakur. Këto ferra janë shumë të pasura me vitamina B dhe vitaminë C, gjë që i bën ato të mira për shpejtimin e kohës së shërimit të prerjeve, goditjeve dhe plagëve të tjera. Ferrat e dëllinjave gjithashtu përmbajnë veti antibakteriale dhe antiseptike, kështu që ato janë të shkëlqyera për trajtimin e plagëve të shumta si psoriasis, ekzema dhe probleme të tjera të lëkurës!Burimi:familyshare.com//a.c,gatuajshendetshem

(Visited 44 times, 1 visits today)
Top