Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

10 mënyra si të ndalni ndjenjën e ankthit menjëherë

10 mënyra si të ndalni ndjenjën e ankthit menjëherë

Ndërsa është normale të shqetësohemi për një ngjarje të rëndësishme ose ndryshim të jetës, rreth 40 milionë amerikanë jetojnë me një çrregullim ankthi, gjë që është më shumë se shqetësimi i rastësishëm apo frika.

Çrregullimet e ankthit mund të shkojnë nga një çrregullim i përgjithësuar i ankthit (GAD), i cili është shqetësues intensiv që nuk mund të kontrolloni, në çrregullime paniku – episode të papritura të frikës, së bashku me palpitacione të zemrës, dridhje, tronditje ose djersitje.

Provoni këto 10 sugjerime të mbështetura nga ekspertët për t’u çlodhur mendjen tuaj dhe t’ju ndihmojnë të rifitoni kontrollin e mendimeve tuaja:

1. Qëndroni në zonën tuaj kohore.
Ankthi është një gjendje mendore e orientuar nga e ardhmja. Pra, në vend që të shqetësoheni për atë që do të ndodhë, “rrotullohuni përsëri në të tashmen”, thotë Tamar Chansky

2. Rishqyrtoni atë që po ndodh.
Sulmet e panikut shpesh mund t’ju bëjnë të ndiheni sikur po vdisni ose keni një sulm në zemër. Thuaj me vete: “Unë kam një sulm paniku, por është i padëmshëm, i përkohshëm dhe nuk është e nevojshme të bëj dicka “, thotë Chansky.

3. Kontrolloni faktet tuaja
Njerëzit me ankth shpesh fiksojnë skenarët më të këqij, thotë Chansky. Për të luftuar këto shqetësime, mendoni realisht se sa janë ato të tilla. Marrja në rishqyrtim e një modeli të frikës tuaj ndihmon në trajnimin e trurit tuaj të mendojë racionalisht për shqetësimet .

4. Merrni dhe nxirrni frymë.
Një frymëmarrje e thellë ju ndihmon të qetësoheni.
Ndërkohë që mund të keni dëgjuar për ushtrime specifike të frymëmarrjes, nuk duhet të shqetësoheni për numërimin e një numri të caktuar frymëmarrjesh

5. Ndiqni rregullin 3-3-3
Shikoni përreth jush dhe emëroni tre gjëra që shihni. Pastaj, emëroni tre tinguj që dëgjoni. Së fundmi, lëvizni tri pjesë të trupit tuaj – kyçin e këmbës, gishtat ose krahun tuaj. për cdo ndjenjë truri juaj punon me 100 milje në orë, ky mashtrim mendor mund të ndihmojë duke ju kthyer në momentin aktual, thotë Chansky.

6. Bëni diçka.
Ngrihuni, bëni një shëtitje, fshini pluhurat nga tavolina juaj – çdo veprim që ndërpret trenin tuaj të mendimit ju ndihmon të rifitoni një ndjenjë kontrolli, sugjeron Chansky.

7. Qëndroni drejt.
“Kur ne jemi të shqetësuar, ne mbrojmë trupin tonë të sipërm – ku zemra jonë dhe mushkëritë janë të vendosura – duke u përplasur”, thotë Chansky. Për një antidot të menjëhershëm fizik ndaj këtij reagimi natyror, tërhiqini shpatullat, qëndroni ose uluni me këmbët tuaja dhe hapni gjoksin tuaj. Kjo ndihmon trupin tuaj të fillojë të ndjejë se është kthyer në kontroll, thotë ajo.

8. Rrini larg sheqerit.
Mund të jetë joshëse për të pertypur diçka të ëmbël kur jeni të stresuar, por kjo çokollatë mund të bëjë më shumë dëm sesa të mirë, pasi hulumtimet tregojnë se nëse hahet shumë sheqer mund të përkeqësojë situatën.

9. Kërkoni një mendim të dytë.
Telefonojini ose shkruajini një miku ose një anëtari të familjes dhe bisedoni për brengat tuaja me ta, thotë Chansky. “Duke i thënë ata me zë të lartë për dikë tjetër mund t’ju ndihmojnë t’i shihni ato cka janë.”

10. Shikoni një video qesharake.
Kjo taktikë përfundimtare mund të jetë edhe më e lehtë: Shkëmbeni filmatt e komedite tuaja të preferuar ose shfaqje televizive humoristike.
©gatuajshendetshem/e.v./