Quinta-feira, 30/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

10 mënyra për të lehtësuar daljen e dhëmbit të parë

10 mënyra për të lehtësuar daljen e dhëmbit të parë

 

Dalja e dhëmbëve për herë të parë është një ndër momentet e paharrueshme të vitit të parë të foshnjës tuaj. Zakonisht dhëmbi i parë i foshnjes fillon të shtyjë drejt mishit të dhëmbëve diku mes muajit të katërt dhe të tetë – por si shumë gjëra të tjera, koha kur do t’i dalë foshnjës dhëmbi i parë shpesh ndikohet nga prindërit e tij. Nëse juve ose partnerit tuaj filloi vonë (ose herët) të iu dalë dhëmbi, gjasat janë që edhe fëmija juaj do të ndjekë të njëjtin afat kohor.

Dhimbja e daljes së dhëmbit të parë ndryshon shumë varësisht nga foshnjet; derisa disave për fat të keq i’u pezmatohen dhe fryhen mishërat, të tjerët duken se e kalojnë pa pasur dhimbje fare – aq sa aluzioni i parë që do të keni se fëmijës tuaj po i del dhëmbi është moment kur do të të shfaqet shpejt një dhëmb i bardhë në gojën e tij.

 

Simptomat e daljes së dhëmbëve

 

Për shumë foshnje, shenjat e daljes së dhëmbëve përfshijnë:

 

 • Rrjedhje e jargëve
 • Kollë
 • Simptoma të ftohjes
 • Ethe të ftohta
 • Gjumë jo i mirë
 • Skuqje e mjekrës
 • Fërkim i faqeve dhe tërheqje e veshëve
 • Kafshime
 • Diare

 

10 mënyra për t’i lehtësuar dhimbjet e dhëmbit të parë.

 1. Peshqir të ftohtë

Futeni një peshqir të pastër në ujë të ftohtë dhe vendoseni në frigorifer për rreth 30 minuta. Shumë i ftohtë, pak i vrazhdë ofron lehtësim të madh – dhe pak argëtim – për të vegjëlit. Vetëm sigurohuni ta pastroni atë pas përdorimit. Peshqiri ofron një zgjidhje të sigurt për mishin dhe mbështjellësin e butë të dhëmbit, i cili thyhet dhe liron lëng nga brenda.

 

 1. Gishtërinj të pastër

Kafshimi i gishtërinjëve të pastër të mamit dhe babit ofron presion të mjaftueshëm në anë të kundërt me mishërat e ënjtura për të sjellë lehtësim në daljen e dhëmbit të fëmisë. Dijeni se – edhe pse bebi juaj nuk ka fare dhëmbë në gojën e tij, mishërat e tij mund të bëjnë shumë dëme në lëkurën e butë! Mos e lëni fëmijën tuaj të vazhdojë shumë me kafshimin e gishtërinjëve tuaj sepse ju mund të përfundoni me dorë të lënduar.

 1. Xhel për daljen e dhëmbëve

Xheli për daljen e dhëmbëve ipet pa recetë të mjekut dhe ofron qetësim për pezmatimin nga dalja e tyre për më shumë se dy muaj. Me përbërës aktiv që mpijnë zonën në të cilën aplikohet xheli, xhelet për daljen e dhëmbëve janë një zgjidhje e mrekullueshme për një dalje të mundishme të dhëmbëve te fëmijët.

 1. Biskota

Nëse fëmija juaj është i rritur mjaft sa për t’i përtypur ushqimet e ngurta, atëherë vraponi t’i gatuani biskota shtëpiake për fëmiun tuaj. Biskotat janë të thata dhe shkrifëta dhe sigurojnë presion të mjaftueshëm për mishërat e ënjtura.

 1. Qafore nga qelibari për dhëmbë

Qaforet nga qelibari për daljen e dhëmbëv janë për t’u vënë jo për t’u përtypur. Qelibari, është rrëshirë nuk është gur, mendohet se ka analgjezik natyral që lufton pezmatimet, infeksionet dhe sëmundjet e frymëmarrjes. Kur vendoset në lëkurë, disa njerëz besojnë se rruazat e qelibarit lirojnë vajra (acid sucinik) që thithen nga lëkura dhe gjaku. Mirëpo, ky është një besim i shumë-diskutuar për shkak të temperaturës së lartë që kërkon acidi sucinik që të lirohet dhe mungesa e provave shkencore se acidi sucinik mund të zbut simptomat e daljes së dhëmbëve. Megjithatë, mund të themi se nënat mbështeten në to për fëmijët e tyre.

 1. Ushqime të ftohta

Mishërat e nxehta dhe të ënjtura marrin një lehtësim të madh nga gjërat e ftohta gjatë daljes së dhëmbëve – pra, dhënia e ushqimeve të ftohta gjatë kësaj kohe mund të sjellë shumë rehati. Nëse fëmija juaj nuk është mjaft i rritur t’i përtyp kubet e frutave të ngrira të bëra në shtëpi, provoni duke përdorur një ushqyes frutash për fëmijë, i cili bën që fëmija juaj të shijojë shijen dhe ftohtësinë e frutave të freskëta duke evituar ndonjë rrezik të mundshëm të gëlltitjes.

 

 1. Masazhoni mishrat e lënduara

Duke fërkuar mishrat e ënjtura të fëmijës tuaj me gishtë të pastër ose me të pasmen e një luge të ftohur, ju do të aplikoni presion të mjaftueshëm te mishrat e fryera për ti dhënë një lehtësim të përkohshëm.

 1. Pastro me fasho

Mishërat nga dalja e dhëmbëve janë të ndjeshëm dhe tentimi për t’i pastruar dhëmbët e fëmijës tuaj kur janë duke dalur dhëmbë të rinjë në gojën e tij mund ta mërzisin atë shumë. Në vend se të përdorni një brushë të dhëmbëve e cila mund t’i ngacmojë pikat e pezmtuara, provoni t’i lëmoni dhëmbët me një pjesë fashoje të butë. Në këtë mënyrë, perlat e bardha të mund të mbeten të bardha – dhe ju mund të evitoni mishërat e ndjeshëm.

 

 1. Të përqafuarit

Fuqia e përqafimit nuk mund të nënvlersohet kur është fjala t’i ndihmojmë fëmijët për t’i përballuar dhimbjet. Pak dashuri dhe vëmendje shtesë – së bashku me disa lojra të veqanta – mund të jetë gjithë cka i nevojitet fëmijës për të kaluar një dalje dhëmbësh të dhimbshme.

 1. Paracetamol apo ibuprofen

Nëse dhimbja e fëmijës tuaj duket e madhe, ju mund ta konsideroni zgjidhje qetësuesit e dhimbjeve në formë sirupi. Konsultohuni me farmacistin para se ta merrni këtë rrugë sepse farmacisti mund të ju japë disa sugjerime të tjera që ju nuk i keni provuar.

(Visited 1,193 times, 1 visits today)