Segunda-feira, 30/11/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

10 Keshilla per bashkshorten muslimane

10 Keshilla per bashkshorten muslimane

1-Ndero dhe respekto prinderit e tij dhe mos bej dallim mes atyre dhe prinderve te tuaj sepse ata te kane dhene ty dhuraten e tyre me te shtrenjte “BASHKESHORTIN TEND”
2- Prite mire familjen e tij me fjale te embla e bujari e duke i dhene edhe dhurata me raste te vecanta,nxite edhe burrin tend ti vizitoj te afermit e tij edhe nese ai nuk interesohet shume.
3- Kujdesu per te ftuarit e tij dhe mos e bej zakon refuzimin e tyre por perpiqu te sillesh mire e ti nderosh e respektosh sa te keshe mundesi,pregatiti ushqim te mir e te shijshem sepse kjo pa diskutim do ta gezonte bashkeshortin tend.
4- Bej qe shtepija jote te jete e gateshme per te pritur mysafir ne cdo moment dhe ore te dites.
5-Kujdesu per dokumentat e tij dhe ruaji ato dhe kurr mos kontrollo ne gjerat e tij edhe nese ai te lejon sepse keshtu e ule veten tende para tij.
6- Nese bashkeshorti yt eshte i merzitur mos prit te ta thote ai por tregohu e vemendshem dhe kuptoje vete perpiqu pastaj qe ta qetesosh me fjale te embla e duke i kujtuar shpesh se nuk ja vlen te merzitesh per gjera te kesaj bote kalimtare.
7- Beje qe bashkeshorti yt vjen i pari per ty dhe kerkesat e tij jane ne plan te par per ty sado e ngarkuar me pun te jeshe.
8- Bej qe bashkeshorti yt te ndjeje se ti kujdesesh per veten tende e nuk e le ate pas dore edhe nese diten e ke te zene me pune,ti kujdesesh sepse e ben per te qe te shikoj tek ty gjithmon bukuri e te nuhase tek ty gjithmon arome te mir,keshtu pa diskutim ja fiton zemren burrit tend.
9- Kujdesu per sekretet e familjes tende dhe asnjehere mos i nxirr ato jasht dyereve te shtepise.
10- Kije parasysh oj bashkeshorte muslimane se asnjehere e ne as nje rast nuk duhet ta krahasosh bashkeshortin tend me te tjeret por kujtoi gjithmone cilesite e mira qe ai ka por edhe nese ben ndonje gabim mos harro se jemi njerez gabimtar dhe se edhe ti vete i ben shpesh ato.dije se bashkeshorti yt eshe per ty me i miri ne bot aq sa edhe Allahu vetem ty te beri me te mir per te dhe ate e beri me te mirin per ty duke ju bashkuar se bashku,ti ate ke hak dhe ai ty te ka hak./xhamiambret.com/
(Visited 177 times, 2 visits today)
Top