Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

10 gjëra që burri duhet të di, sapo gruaja e tij bëhet mami

10 gjëra që burri duhet të di, sapo gruaja e tij bëhet mami

Kur lind një fëmijë, ju duhet të dini se kurrë nuk do të jeni njësoj. Dhe burrat ndjehen të humbur në mes të kaq shumë ndryshimeve.

Kështu po ju japim një listë të gjërave që çdo Burri duhet të di, pasi gruaja bëhe nënë:

1. Gruaja juaj ndjehet e shëmtuar
Asnjë njeri nuk mund ta kuptojnë shumë ndjenjat kontradiktore që ajo ka rreth trupit te saj pas lindjes. n) ishte shtrirë në kufi, duke shkaktuar shënon shtrirje.
Ajo ka fituar peshë – diçka që asnjë grua i pëlqen.
Cfare mund te besh? Shikoni në sytë e saj kur i beni kompliment e saj.
Kur ajo ju pyet diçka në lidhje me trupin e saj, butësisht inkurajojnë atë.

2. Gruaja juaj është fiksuar me foshnjën e saj
Ju jeni të dy ende në procesin e përshtatjes me të gjitha ato që po ndodhin me jetën tuaj. Por , jeta e saj ka ndryshuar në mënyrë të pakthyeshme, dhe ajo është plotësisht e fiksuar me këtë tani.
Ky obsesion është pjesë e procesit të përshtatjes.

3. Gruaja juaj ka frikë
Çdo gjë është e re. Ju tashmë e dini këtë, por për të, kjo risi është e tmerrshme.
Ajo ndjehet si në një provim. Asaj iu deshën nëntë muaj duke studiuar dhe duke u përgatitur, dhe tani ajo është në momentin e së vërtetës. Ajo vlerësn veten, dhe çdo gjë ndryshon vazhdimisht. Për më tepër, një botë e tërë e njerëzve kanë hedhur mendime dhe kanë dashur për të ndihmuar. Kjo është e mirë, por është tepër e madhe. Kjo mund ta frikësojë atë.
Çfarë me të vërtetë ka rëndësi është që ju jeni në këtë së bashku dhe ju e dini se ajo është duke u bere nëna e mirë që ju keni zgjedhur për fëmijën tuaj. Në këto kohë të vështira, një përqafim dhe fjalët inkurajuese të ndihmojnë një ton.

4. Gruaja juaj është gjithmonë në mbrojtje
Nëna e saj mendon se ajo duhet të kthehet në punë. Halla e saj mendon se ajo nuk është e afttë të japi gji. Shoqja e saj me pesë fëmijët flet se ajo ka “më shumë përvojë.” Vjerra e saj gjithashtu dëshiron të jetë mami.
Nuk është e lehtë aspak

5. Gruaja juaj nuk mund të mmerzitet me fëmijën
Një mami e re e di se fajtori kryesor i mungesës së saj të çmendur te gjumit është foshnja e saj. Por ai është vetëm një fëmijë dhe ajo e di atë. Bashkëshortët, mund te kthehet të jetë ne një shfryres për stresin e saj. Kjo fazë gjithashtu kalon.

6. gruaja jote nuk ka asgjë për të veshur
Kjo pikë është më shumë se frustrimi pikëllim. Ajo është lodhur e veshur me rroba të lindjes. Por, pasi ajo kishte vetëm një fëmijë, rrobat e saj para-Mommit nuk i bejne ende. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, ajo nuk pranon të blejë rroba, sepse në mendjen e saj, ajo shpreson që së shpejti të kthehet në peshë normale.
Lëvdoje si një nënë e re. Ajo mund të devijuar vëmendjen e saj. Inkurajoni të ngrënët mire dhe te pi shumë ujë.

7. Gruaja juaj ka nevojë për mbrojtje
Unë mendoj se gratë gjithmonë duan burrat e tyre të jenë mbrojtësit e tyre, por kjo rritet në mënyrë dramatike kur ajo të bëhet nënë. Ajo ka nevojë qe ju të jeni një pengesë mes të saj dhe botës së jashtme.

8. Gruaja juaj ka nevojë për kohë për të pushuar
Shumica e grave besojnë se mund t`i bëjnë të gjitha vetë. Pr thuajini: grua ke nevoje për të pushuar. Ajo ka nevojë për të marrë një sy gjumë apo të shikojë pak TV për t’u çlodhur sa herë që fëmija është në gjumë.

9. Gruaja juaj ka nevojë që ta pyesni nëse ajo ka nevojë për ndonjë gjë
Vetëm me besim; ajo do tavlerësojë këtë.

10. Gruaja juaj të do
Ajo pëlqen t`ju shoh si një baba. Ajo pëlqen të dëgjoj te thoni se kjo qenie e re njerëzore po te ndryshon ty. Ajo pëlqen që kjo qenia e vogel njerëzore ka veshëtj dhe gishtërinjtë tua. Kjo nuk mund të duket e logjikshme, por çdo herë që lidheni me atë fëmijë të vogël, ju lidheni gjithnjë e më shumë me të.
Dhe mos u bëni merak – gjërat do të fillojë të përmirësohet.

Burimi: /familyshare
©gatuajshendetshem/përktheu m.c./

(Visited 473 times, 1 visits today)