Quarta-feira’, 29/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

10 çajrat më të mirë për humbje peshe nga Revista Ndërkombëtare e Obezitetit

10 çajrat më të mirë për humbje peshe nga Revista Ndërkombëtare e Obezitetit

Çaji i bardhë: Ndalon qelizat e yndyrës
Ky çaj mund është i butë, por sigurisht që nuk vepron kështu kur bëhet fjalë për yndyrën tuaj. Nutrition & Metabolism në vitin 2009, zbuloi se ekstrakti i çajit të bardhë ndihmon në shkatërrimin e qelizave yndyrore dhe parandalon akumulimin e indeve yndyrore. Arsyeja? Shkencëtarët thonë se është përmbajtja e lartë antioksiduese e çajit, veçanërisht ajo që quhet EKGC.
Çaji jeshil: Kafeina ndihmon në humbjen e peshës
Kombinimi i kafeinës dhe ECGC-së që gjendet në çaj është zbuluar se ndihmon të humbni peshën. Sipas një meta-analize në 11 studime në Revistën Ndërkombëtare të Obesitetit, Çaj jeshil ka më pak kafeinë sesa çaji i zi, duke e bërë më të lehtë për tu pirë çdo kohë të ditës pa pasur efekt mbi gjumin, natë.
Çaji Yerba mate: Mund të ndihmojë të ulni sheqerin në gjak
I lindur nga gjethet dhe degët e bimës yerba mate, ky çaj në Amerikën e Jugut është plot me kimikate stimuluese si kafeina, teofilina dhe teobromina. Në një studim, njerëzit e shëndoshë që morën shtesë yerba mate për 12 javë humbën më shumë yndyrë në krahasim me një grup placebo. Yerba mate është konsideruar si një zëvendësues për kafe pa shijen e hidhur.
Çaji Oolong: Ndihmon në shkrirjen e yndyrnave
Këto gjethe janë oksiduar pjesërisht duke u dhënë një shije të butë çajit. Për fat të mirë, ato gjithashtu ndihmojnë në rritjen e aftësisë së trupit tuaj për të tretur yndyrnat, raporton një studim i vitit 2009 nga studiuesit kinezë. Kur pjesëmarrësit mbipeshë konsumuan oolong për 6 javë, rreth dy të tretat humbën më shumë se 2.2 paund dhe 12 për qind yndyrë barku. Ata përfunduan studimin me rezultate më të shëndetshme të kolesterolit dhe triglicerideve.
Çaji i zi: Mund të bllokojë thithjen e yndyrës
Çaji më i njohur, është mbrojtës kundër diabetit. Ai përmban komponimet e bimëve të quajtura polifenole – domethënë theaflavinat dhe thearubigans – që mund të jenë përgjegjës për përfitimet e bllokimit të yndyrës. (Të ngjashme: Konsideroni këto zakone për lirimin e yndyrës që t’ju ndihmojnë të zvogloni.)
Çaj mente apo nenexhiku: Për të shuar urinë
Hulumtimi nga Wheeling Universiteti Jezuit zbuloi se njerëzit që thithin aromën e freskët, çdo dy orë për pesë ditë hëngrën më pak kalori dhe sheqer. Duket se aroma është një mënyrë e fuqishme dhe e shijshme për të shuar urinë. Për fat të mirë, ndryshe nga karamelet mente, çaji nuk ka kalori.
Çaji Matcha: Paketuar me ECGC
Pluhur i bërë nga gjethet e çajit të gjelbër. Prandaj, kur konsumoni dozen ditore, ju merrni një dozë më të madhe të ECGC. Një studim nga Universiteti i Kolorados i krahasoi të dy, çajin jeshil me çajin macha dhe gjeti se pirja e matcha dha përfitime më të mëdha të metabolizmit në krahasim me çajin e gjelbër tradicional.
Çaji xhenxhefilit: Ul e urinë dhe rri ngopjen
Bëni çaji xhenxhefili për të reduktuar inflamacionin dhe për të përmirësuar tensionin tuaj të gjakut. Në një studim të revistës Metabolism, njerëzit që pinin çaji xhenxhefili me mëngjes tregonin më pak urinë dhe ngopje më të madhe.
Çaji nga kopëri: Ndihmon të dobësohesh ndërsa fle
Disa ushqime, si kopra, rritin nivelet e melatoninës në trupin tuaj, një hormon që ju ndihmon të flini qetë gjatë natës, ndihmon në uljen e peshës dhe të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës tek njerëzit e shëndetshëm.
Çaj kamomil: kundra ankthit
Ka disa arsye që mund t’ju thonë që të pini një filxhan çaj kamomil para gjumit. Ai ka një aromë qetësuese për trurin dhe trupin tuaj. Nuk ka kafeinë, kështu që nuk do t’ju mbajë zgjuar. Dhe ka cilësi të posaçme medicinale nga flavonoidët të quajtur apigenin që të qetësojnë aktivitetin e sistemit nervor. Duke pasur parasysh se një gjumë i plotë i natës nxit një peshë të shëndetshme, ky është një zakon i mirë për ju .

Burimi: Reader’s digest
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 365 times, 1 visits today)