Quarta-feira’, 24/7/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

1 kokërr shegë në ditë për të bërë gjakun të “vërshojë” në trup1 kokërr shegë në ditë për të bërë gjakun të “vërshojë” në trup

Vetitë fantastike të shegës tashmë njihen. Shega është fruti më i mirë që ka veti në mjekimin dhe parambrojtjen e sëmundjeve të zemrës dhe atyre të gjakut.

Ekstraktet e shegës kanë aftësi të ndryshojnë patologjinë primare si trashjen progresive të arteriereve koronare të cilat shkaktohen nga grumbullimi i yndyrës.

Studimi është testuar fillimisht tek minjtë të sensibilizuar me bllokimin arterial dhe minjve iu dhanë dhënë ekstrakte shege për 2 javë.

Pas trajtimin me shegë u vu re rritja e kolesterolit të mirë dhe zvogëlim i pllakave aterosklerotike.

Përveç efekteve që shega ka në një qarkullim më të mirë të gjakut, shega njihet për vetitë e mëdha shëndetësore që ka në trupin tonë si zvogëlimi i stresit, ulja e akumulimit të yndyrnave në muskulin e zemrës dhe zvogëlimi i anomalive në EKG.

Shega gjithashtu është një ndër aleatët më të mirë në luftën kundër plakjes, ajo ndihmon në ruajtjen e elasticitetit të lëkurës.shije.life

(Visited 61 times, 1 visits today)
Top