Quarta-feira’, 26/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

1 filxhan e këtijj çaji në mëngjes mund të kurojë të ftohtin dhe të gripin, Tiroiden Hashimoto, Arthritin Lupus, Sklerozen Multiple dhe shume te tjera

1 filxhan e këtijj çaji në mëngjes mund të kurojë të ftohtin dhe të gripin, Tiroiden Hashimoto, Arthritin Lupus, Sklerozen Multiple dhe shume te tjera

Erëzat nënvlerësohen kur bëhet fjalë për shëndetin e përgjithshëm. Trumza mund të përdoret për trajtimin e simptomave të të ftohtit dhe të gripit dhe për të lehtësuar dhimbjen e fytit, kollën, çrregullimet e lëkurës, infeksionet parazitare të krimbave, bronkitin, çështjet e stomakut, gastrit, dispepsi dhe diarre. Kur është fjala për fëmijët kjo barishte është e shkëlqyer në trajtimin e dyspraxia e cila është një çrregullim i lëvizjes që u ndodh fëmijëve të vegjël. Trumzë gjithashtu mund të përdoret për të trajtuar bajamet e fryra, erën e keqe të gojës.
Përfitimet shëndetësore të trumës:

• Stimulon oreksin
• Ndalon prishjen e dhëmbëve
• Ndihmon dhe trajton aknet
• Ul presionin e lartë të gjakut
• Rrit imunitetin
• Zhduk kollën
• Përmirëson gjendjen shpirtërore
• Lufton kancerin e gjirit dhe zorrës së trashë

Me konsumimin e rregullt të trumzës, ju mund të parandaloni shumë probleme dhe të jetoni një jetë shumë më të shëndetshme. Këtu është një recetë e çajit të trumzës, vetëm 1 filxhan në ditë do të ofrojë shumë përfitime shëndetësore dhe do të trajtojë edhe sklerozën e shumëfishtë, lodhjen kronike, marramendjen, kumbimin në veshë, fibromialgji dhe tiroiditin e Hashimotos.

Përbërësit:
• një filxhan me ujë të zierë
• 1 filxhan dhe 1 çajnik
• 1 grusht trumzë të freskët ose të tharë

Metoda: Ngrohni 1 filxhan ujë dhe sigurohuni që temperatura është rreth 100°C. Pasi uji ka zier hidheni atë në filxhan dhe shtoni pak trumëz të freskët ose të thatë. Mbulojeni atë dhe lëreni për 5 minuta. Konsumojeni çdo ditë për efekt më të mirë.

Burimi: Secretlyhealthy
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 280 times, 1 visits today)
Top