Tuesday, 21/8/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Të fundit

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

Rukje

Shendeti

Rrenqethja
Rrenqethja

Lëkura merr të ashtuquajturën pamje të dendur kur rrëqethemi,sepse shkaktohen ngërçe të muskujve të imët rreth rrënjëve të çmimeve. Kur qimet e dendura rrëqethen,bëhen izolatorë të mirë, sepse ka ajër midis qimeve. Mirëpo,meqenëse qimet në trupin e njeriutjanë të imëta, lëkura merr pamjen e cila ngjan me lëkurën e dendur. Rrëqethemi kur jemi të frikësuar,kur…

Me Shume

Sëmundjet

 • Tuberkulozi sëmundje e shërueshme?
  Tuberkulozi sëmundje e shërueshme?

  Sot tuberkulozi shkakton vdekjen e mese 1.6 milion njerëz çdo vit. 24 marsi përkujton ditën e vitit 1882 kur Dr. Robert Koch kishte shokuar komunitetin shkencor duke shpallur se kishte zbuluar shkakun e tuberkulozit, TBC bacillus. Në kohën kur Dr. Koch bëri shpalljen në Berlin, tuberkulozi ishte duke bërë kërdi nëpër Evropë dhe Amerikë duke…

 • Për shërimin nga gajasura – mekja
  Për shërimin nga gajasura – mekja

   Për shërimin nga gajasura – mekja – [frymëmarrjes me ndërprerje nga lodhja] dhe frymëmarrjes me vështirësi [gulçimit]: Ibnul Kajjimi ka thënë: Nëse pihet një sasi e vogël e kokrrës së zezë me ujë, ndihmon nga gajasura dhe frymëmarrja me vështirësi [tarentula]. Profeti Muhamed (a.s.) gjithmonë i ka këshilluar muslimanët të kujdesen për shëndetin e tyre…

 • Ilaç natyral kundër anemisë
  Ilaç natyral kundër anemisë

  Ilaç natyral kundër anemisë Të përgatitet një masë prej gjysmë kilogrami mjaltë dhe gjysmë kilogrami arra të bluara dhe lëng nga një limon. Të përzihet gjithçka mirë dhe tri herë në ditë ta hani nga një lugë.

Categories

Archives