Tuesday, 24/10/2017 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Zyrtaret amerikane:Gabuam per pushtimin e Irakut?!?

Zyrtaret amerikane:Gabuam per pushtimin e Irakut?!?

ushtare amerikanePushtimi i Irakut i udhëhequr nga SHBA-të përmbysi një diktator, por ka 10 vjet që ka destabilizuar Lindjen e Mesme.

Me forcat amerikane që kanë tërhequr pas vetes 4.500 trupa amerikane të vdekur dhe rreth 1 trilion dollarë shpenzim, kjo luftë ka bërë venitjen e vetëdijes publike.

 

10 vjet pasi SHBA fillun luftën nën mesazhin “shock and awe” (trondit dhe frikëso), duke hequr Sadam Huseinin nga pushteti, shumica e analistëve dhe diplomatët pajtohen se lufta në Irak nuk ka bërë asgjë për të përmirësuar pozicionin e SHBA-së në Lindjen e Mesme.

“Pavarësisht nëse demokracia e vërtetë është e mundshme apo edhe e qëndrueshme, lufta në Irak nuk ka shërbyer për ndonjë fitim strategjik për Shtetet e Bashkuara,” tha Ramzy Mardini, një bashkëpunëtor në Institutin për Studime Strategjike në Irak.

Në të kundërtën, ata kanë gabuar në lidhje me aftësinë e fuqisë ushtarake të SHBA-ve dhe kanë pasur mungesë informacioni për rolin e Sadamit në Irak, si dhe kundërpeshën e intervenimit, tha ai.

“Rënia e Sadamit nuk krijoi një vakum të energjisë në Bagdad, ajo krijoi një vakum të energjisë në rajon, e cila zhyti shtetet fqinje në një mjedis intensive të konkurrencës së sigurisë” që vazhdon edhe sot, shton Mardini.

Keqllogaritjet e tilla nuk kishin të ndalur për presidencën e Xhorxh W. Bush, thotë Kristofer Hill, një veteran i zgjidhjes së paqes në Bosnjë dhe bisedimeve bërthamore me Korenë e Veriut. Ai arriti në Bagdad në vitin 2009 si ambasador amerikan.

Hill, tani dekan në Universitetin e Denverit, sugjeroi “shkëputje të plotë në mes të Uashingtonit” dhe njerëzve “në terren”.

Barack Obama kishte përdorur kundërshtimin e tij ndaj luftës për të dalluar veten nga Hillary Clinton, kur kërkonte emërimin për presidente në vitin 2008.

Një shkrim tjetër i dobishëm  Obama: Vetëm sulme nga ajri

“Amerika nuk ka treguar mjaft durim strategjik me politikën në Irak,” tha Hill, duke kujtuar muajt që ai kaloi duke u përpjekur për të siguruar një qeveri irakiene pas zgjedhjeve në vitin 2010. Sipas tij, ishte e pamundur që të krijonte qeveri që i shërben muslimanëve, shiitëve dhe kurdëve.

Në vend të kësaj, politika amerikane vazhdoi të udhëhiqet kryesisht nga konsideratat ushtarake, tha Hill, duke theksuar se rënia e fundit e gjeneralit David Petraeus ka bërë që lufta në Irak të ketë shumë përmirësime për të bërë.

“Ka njerëz në Uashington që janë më të interesuar në konsolidimin e fitimeve të bëra në luftën kundër kryengritësve sesa në të kuptuarit e politikës thelbësore të vendit,” tha Hill.

“Të gjitha retorikat duhet të lihen mënjanë, ne pushtuam një vend gabimisht,” tha James Dobbins, drejtor i Sigurisë Ndërkombëtare dhe Drejtor i Politikave të Mbrojtjes.

Me asnjë program të armëve bërthamore apo të armëve kimike, administrata Bush kishte rifokusuar “përpjekjet e tij” për ngritjen e një shteti “pro-perëndimor” në Irakun pushtuar, duke synuar për të fituar një aleat rajonal.

Dobbins, i cili ka mbajtur poste të Departamentit të Shtetit dhe Shtëpisë së Bardhë, duke përfshirë Ndihmës Sekretari i shtetit për Evropë dhe asistent special i presidentit, tha se amerikanët nuk duhet të mashtrojnë vetveten në lidhje me rezultatin e tyre në Irak.

“Axhenda e demokracisë u bë arsyetim i fundit i mundshëm për pushtimin e Irakut. Ne nuk fituam as aleat e as armiq, përfundon Dobbins.

Por mbi të gjitha, pushtimi amerikan në Irak la më shumë se 100.000 të vdekur, miliona jetimë dhe 1,5 milion refugjatë.

Categories

Archives