Terça-feira, 16/7/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Vuani nga kapsllëku? Këtu janë 9 mjete të natyrshme për lehtësim të menjëhershëm.Vuani nga kapsllëku? Këtu janë 9 mjete të natyrshme për lehtësim të menjëhershëm.

Kapsllëku është një problem që shumica e njerëzve kanë hasur në ndonjë rast apo në një tjetër. Sipas WebMD, kapsllëku ka një gamë të gjerë shkaqesh, duke përfshirë çrregullime të tilla si sindromi i zorrëve nervoz dhe sëmundja e Parkinsonit. Megjithatë, kapsllëkja më shpesh ka çështje themelore që lidhen me dietën. Për shembull, të hahet shumë qumësht ose të mos pini mjaft ujë mund të shkaktojë kapsllëk.

Kështu mund të jetë një mënyrë jetese e ulur.
Ndërkohë që mund të tundoheni për të arritur një laksativ, Klinika Mayo paralajmëron për rreziqet e mbështetjes në laxatives. Përdorimi afatgjatë mund të çojë në uljen e funksionit të zorrëve. Në afat të shkurtër, laxatives mund të parandalojnë trupin nga absorbimi i barnave të tjera dhe ushqyesve kyç. Prandaj ju rekomandojmë që të provoni këto 9 mjete të natyrshme për lehtësim të menjëhershëm:

1. Pini lëngje të ngrohta.
Duke filluar ditën me lëngje të ngrohta, si kafe ose çaj, mund të ndihmojnë të nisni sistemin e tretjes, thotë WebMD. Sigurohuni që të kundërshtoni efektet dehidratuese të pijeve me përbërje kafeine duke pirë një shtesë prej 2 deri 4 gota ujë në ditë.

2. drithëra krunde.
Për ndihmë të menjëhershme në mëngjes, WebMD rekomandon një mëngjes të drithërave të krundeve me krunde dhe fibra të pasura.

3. Vaj ulliri.
Mendoni për vajin e ullirit në trupin tuaj si vajin e naftës në një makinë. Ajo merr gjërat duke lëvizur. Prandaj rrënjët e përditshme rekomandojnë të pijshëm 1 lugë gjelle vaj ulliri në stomak bosh në mëngjes. Nëse vaji i ullirit është shumë i fortë për pëlqimin tuaj, provoni diluting shijen me 1 lugë çaji lëng limoni.

4. Ujë limoni.
Ti e di se si një parfum nganjëherë mund të shkaktojë një kujtim, ose ndoshta një reagim trupor? Sipas rrënjëve të përditshme, era e limonit punon si stimulues për sistemin e tretjes. Pini një përzierje të bërë nga lëngu i 1 limoni dhe 1 filxhan me ujë të ngrohtë.

5. Melasë e zezë.
Gojëdhënat e përditshme rekomandojnë pirjen e 1 melasi zi për të marrë gjërat që lëvizin. Ajo punon sepse melasa ka një përqendrim të lartë të magnezit, një mineral i njohur për të trajtuar kapsllëkun.

6. Flaxseeds.
Kjo punon mrekulli në sistemin e tretjes. Shëndeti Essential rekomandon përzierjen e flaxseeds në me drithëra tuaj krunde në mëngjes ose pirja e tyre me ujë.

7. Spinaqi dhe portokalli.
Përzihet spinaq me ujë të ngrohtë dhe lëng të freskët portokalli për të ndihmuar në pastrimin e traktit të zorrëve, thotë Health Essential.

8. Sode buke.
Health Essential thotë se pjekja e sodës është ndër mjetet më të mira në shtëpi për kapsllëk. Pini 1 lugë çaji sode buke përzier në 1/4 filxhan ujë të ngrohtë për lehtësim të shpejtë.

9. Ushtrimi.
Kur ulesh, gjithçka ulet. Health Essential thotë se një nga metodat më të thjeshta dhe më efektive për lehtësimin e kapsitjes është stërvitja. Edhe ushtrimi i tillë i lehtë si ecja mund të bëjë një ndryshim monumental.Burimi: /home.remedydaily.com
©gatuajshendetshem/j.memeli/

(Visited 894 times, 1 visits today)
Top