Saturday, 16/2/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

VLERAT TERAPEUTIKE TË GINSENGUVLERAT TERAPEUTIKE TË GINSENGU

VLERAT TERAPEUTIKE TË GINSENGUT
1. Forcon sistemin imunitar.
2. Është analgjezik për dhimbjet e kokës.
3. Është tonik.
4. Përmirëson libidon.
5. Përmirëson shëndetin riprdhues tek meshkujt dhe kuron sterilitetin.
6. Kontrollon nivelin e sheqerit ne gjak dhe parandalon diabetin.
7. Përmirëson kujtesën.
8. Rigjeneron qelizat dhe parandalon plakjen e parakohshme.
9. Parandalon sëmundjet e zemrës.
10. Kuron pagjumësinë.
11. Stimulon qarkullimin e gjakut.
12. Rrit dhe fuqizon aktivitetin e mëlçisë.
13. Lufton anoreksinë.
14. Përmirëson aktivitetin e zorrëve dhe fuqizon sistemin e tretjes.
15. Përmirëson aktivitetin e mushkërive.
16. Redukton kolesterolin ne gjak.
17. Parandalon dhe redukton stresin dhe ankthin.
18. Redukton simptomat para-menstruale.