Thursday, 23/3/2017 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Vazhdojnë të mbahen peng pilotët turq


Vazhdojnë të mbahen peng pilotët turq


Persona të armatosur në Liban vazhdojnë të mbajnë peng dy pilotë të kompanisë Turkish Airlines. Ata janë rrëmbyer të premten, jashtë aeroportit ndërkombëtar të Bejrutit.

 

aeroplani turk
Kidnapuesit kërkojnë lirimin e nëntë shiitëve libanezë, të cilët janë kapur nga rebelët në Siri.

Ata thonë se nëntë të rrëmbyerit kanë qenë në peligrinazh fetar në Siri, në kohën kur janë kapur.

Grupet shiite të Libanit mbështesin regjimin e presidentit sirian, Bashar al-Assad.

Rebelët sirianë janë shumica sunitë dhe mbështeten gjerësisht nga komuniteti i tyre në Liban. Turqia po ashtu mbështet rebelët sirianë./rfe/

Një shkrim tjetër i dobishëm  A. Saudite: Mbështesim sulmet nëse i mbështet populli

Categories

Archives