Thursday, 17/1/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Vaj esencial që nxit kujtesën, largn helmet nga mëlçia dhe lehtëson stresinVaj esencial që nxit kujtesën, largn helmet nga mëlçia dhe lehtëson stresin

Vaj rozmarinës ka shumë përfitime shëndetësore. Këtu janë 10 përdorimet dhe përfitimet e vajit të rozmarinës:

1. Promovon Shëndetin e Flokëve
Vaji i rozmarinës, stimulon rritjen e flokëve, trajton zbokthin dhe ngadalëson thinjat. Pas dushit, vendosni 5 pika vaj rozmarinë në kokë dhe masazhojeni.

2. Përmirëson kujtesën
Vaj i rozmarinë ndihmon njerëzit të jenë më të vëmendshëm, parandalon sëmundjen së Alzheimerit.

3. Pastron mëlçinë
Rozmarina si vaj ndihmon trupin të shpëtoj nga toksina e dëmshme. Gjithashtu redukton enzimat e mëlçisë të plazmës.

4. Rrit funksionin e tëmthit
Vaj rozmarinës nxit absorbimin e lëndës ushqyese dhe ndihmon në anën e kundërt të parandalimit të mbingarkesës toksike. Përzieni 3 pika vaj roze me një çerek lugë çaji vaj kokosi. Pastaj, fshij shpikje mbi zonën tuaj të tëmthit 2 herë në ditë.

5. Ul kortizonin
Në 5 minuta aromaterapi me livando dhe rozmarinë nivelet e kortizonit ishin reduktuara ndjeshëm. Kjo është e rëndësishme sepse ulja e niveleve të kortizonit, hormonit të stresit, ju mbron edhe nga disa sëmundje kronike. Promovoni duke shpërndarë këtë vaj, ose duke e nuhatur atë direkt nga shishja.

6. Ndihmon në shërimin e prostatës
Ka prova që vaj esencial i rozmarinës mund të ndihmojë në reduktimin e një lënde kimike të njohur si DHT. Dhe ulja e kësaj është e lidhur me shëndetin e prostatës. Përzieni 2 pika vaj esencial rozmarine dhe fërkoni zonën gjenitale.

7. Redukton dhimbjen
Vaj rozmarinës ka veti të fuqishme qetësuese. Për këto arsye, ndihmon në zbutjen e dhimbjes. Përzieni 2 pika vaj esencial rozmarine, 2 pika vaj piper dhe 1 lugë vaj kokosi. Pastaj, fërkoni muskujt e lënduar dhe kyçet që ju dhembin.

8. Përmirëson Shëndetin Oral
Vaj esencial i rozmarinës është i mirë për shëndetin oral, shërben si një dezinfektues, dhe heq aromën e frymës së keqe. Për më tepër, mund të parandalojë gingivit, dëmtimet e dhëmbëve, dhe krijimin e pllakëzave. Provoni të shtoni një pikë ose dy në pastën e dhëmbëve tuaj.

Burimi: eyeopening
©gatuajshendetshem/a.c./