Saturday, 21/1/2017 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Tre grupe mediatike nën sulm kibernetik


Tre grupe mediatike nën sulm kibernetik


Faqet elektronike të tre grupeve të rëndësishme mediatike amerikane u bënë pre e sulmeve kibernetike nga përkrahës të Presidentit sirian Bashar al-Assad.

washington post

Gazeta The Washington Post, rrjeti CNN dhe revistaTime njoftuan dje se hakerë kishin ndërhyrë në faqet e tyre elektronike duke modifikuar disa parametra të faqeve. Si rezultat, kur përdoruesit vizitonin faqen dhe klikonin në disa prej artikujve, hapej faqja elektronike e Ushtrisë Elektronike Siriane, një grup që mbështet regjimin sirian.  Grupet mediatike thanë se kanë ndërmarrë masa mbrojtëse dhe kanë hequr modulën e ndikuar nga sulmi.

Ushtria Elektronike Siriane mori përgjegjësinë për sulmet përmes një mesazhi në Twitter.

image_pdf
Një shkrim tjetër i dobishëm  SHBA: Rritet numri i grevistëve në Guantanamo

Categories

Archives