Friday, 18/1/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Si të mbrohemi nga magjia dhe shërohemi ?
  Si të mbrohemi nga magjia dhe shërohemi ?

  Si të mbrohemi nga magjia Kjo gjë është e lidhur me praktikum dhe zbatimin e fesë. Profeti (alejhi selam) na ka treguar si të mbrohemi dhe të shërohemi nga magjia. Në kurimin e magjisë, një pjesë e madhe e saj i dedikohet leximit sistematik të duave, sureve dhe ajeteve të ndryshme të Kuranit. Trajtimi me…

 • Magjia e shkelur
  Magjia e shkelur

  Magjia e shkelur më së shumti është aksidentale; është e shtrirë atje për një aryse apo tjetër dhe dikush shkel në të. Më së shumti ka efekt në lëkurë; prerje, ekzema (prosiasis) dhe butona në trup dhe kryesisht në këmbë, nganjëherë ndryshon vende dhe me mjekësi e pashpjeguar.Ajo gjithashtu mund të shkaktojë flokët të bien…

 • STOP vajtja tek falltorët
  STOP vajtja tek falltorët

  STOP vajtja tek falltorët Pyetje: Përse është e ndaluar vajtja tek falltorët ? Pergjigje: Falltorët , siç është transmetuar në disa hadithe të saktë , kanë lidhje me xhindët , të cilët , pasi ngjiten në qiell dhe dëgjojnë bisedat e engjëjve me njëri-tjërin 4 , zbresin përsëri në tokë dhe u tregojnë falltorëve atë…

Rukje

Shendeti

Dieta për përmirësim të trurit, memorie dhe kujtesë
Dieta për përmirësim të trurit, memorie dhe kujtesë

Ekziston një dietë e cila ndikon në stimulimin e trurit dhe përmirëson memorien dhe të mësuarit. Për të pasur një dietë të tillë është e rëndësishme që të keni speca djegës, majdanoz, trumzë dhe kamomil. Bimët dhe erëzat përmbajnë nivele të larta të përbërësit apigjeninë, i cili përmirëson formimin e neuroneve dhe forcon lidhjet midis…

Me Shume

Sëmundjet

 • Per kujtese me te mire
  Per kujtese me te mire

  Xhenxhefili forcon memorjen, mbajtjen permendesh dhe lufton harresen. Perdorimi: 50 gram xhenxhefil + 50 gram nga rreshira e pemes Boswellia Carterii + 50 gram fare e zeze; i bluan te gjitha imet dhe i perzien mire me 1 kg mjalt blete origjinal. Nga kjo perzierje merr vetem nje luge te vogel cdo mengjes esell, duke…

 • Çka të përdori për përtaci?
  Çka të përdori për përtaci?

    Profeti(alejhi selam) ka thene: “Me te vertete perdoreni faren e zeze,ajo eshte sherim per cdo semundje pervec vdekjes” Pertacia 1-2 luge caji (5-10ml) vaji Fare Zeze te perzier me leng portokalli cdo mengjes ju ndihmon te jeni me aktiv gjate gjithe dites.

 • Simptomet e kancerit te prostatës
  Simptomet e kancerit te prostatës

  Në fazat e hershme, njerëzit mund të mos ken asnjë simptom. Më vonë, simptomat mund të përfshijnë: 1. Urinim i shpeshtë, sidomos gjatë natës. 2. Vështirësi duke filluar urinimin ose ndalim të urinimit. 3. Lumë i dobët ose ndërprerëje urinare. 4. Ndjesi të dhimbshme ose djegie gjatë urinimit ose derdhje pa e ndjerë. 5. Preyencë…