Sunday, 21/10/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Të fundit

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Vendos dorën tënde aty ku ndjen dhimbje në trupin tënd dhe thuaj
  Vendos dorën tënde aty ku ndjen dhimbje në trupin tënd dhe thuaj

  “Vendos dorën tënde aty ku ndjen dhimbje në trupin tënd dhe thuaj Transmetohet nga Uthman bin Ebu El-As Thekafij se ai u ankua tek profeti -alejhi selam- për një sëmundje që kishte në trup që kur kishte hyrë në islam. Profeti -alejhi selam- i tha atij: “Vendos dorën tënde aty ku ndjen dhimbje në trupin…

 • Rukje kunder depresionit,merzise,ankthit,frikes,trishtimit,frike dhe panik
  Rukje kunder depresionit,merzise,ankthit,frikes,trishtimit,frike dhe panik

  Rukje kunder depresionit,merzise,ankthit,frikes,trishtimit,frike dhe panik Degjoje cdo dite mengjes dhe mbremje (per ata qe dine Kuran le ti recitojne suret e njejta) Per me tepr kontaktoni ndonje musliman apo hoxhe qe merret me rukej dhe merrni keshilla me te detajuara per gjendjen tuaj. Allahu ju sherofte. https://www.youtube.com/watch?v=yZfGgKw4o8w

 • Pse fëmiu refuzon të pij nga gjiri i nënës?
  Pse fëmiu refuzon të pij nga gjiri i nënës?

  Pse fëmiu refuzon të pij nga gjiri i nënës? Kjo ndodh për njërën nga këto arsyje: 1- Mësyshi i nënës. Nëse nëna i jep gji fëmiut në prezenc të dikujt, ka mundësi që qaj person ti bjer mësysh nënës së fëmijës, dhe në këtë rast qumshti i gjinit e ndrsyhon shijen dhe fëmija nuk dëshiron…

Rukje

Shendeti

Çfarë duhet ngrënë në kohën e menstruacioneve?
Çfarë duhet ngrënë në kohën e menstruacioneve?

Çfarë duhet ngrënë në kohën e menstruacioneve? Me gjakderdhje, organizmi humb albuminat, lëngjet dhe hekurin, prandaj është me rëndësi të ushqyerit e mirë. Mirë është të hahet mish, vezë, prodhime qumështi, të hahet ushqim me albumine dhe të pihet shumë ujë. Janë të preferuara lëngjet e pemëve sidomos nga agrumet që përmbajnë vitaminë C e…

Me Shume

Sëmundjet

 • Nervi ishiatik!
  Nervi ishiatik!

  Nervi ishiatik! Trajtimi ishiasit me terapin e kupave - Lehtësim dhe shërim për një problem të tillë! Si e dini qe vuani nga nervi ishiatik? Dhimbja nga shiatiku ndihet përgjatë nervit shiatik dhe mund të ndihet thellë në pjesën e prapme, me dhimbje që shkon drejt shpinës dhe poshtë për në këmbë, nganjëherë edhe në…

 • Ç’është talasemia dhe si ta parandalojmë atë
  Ç’është talasemia dhe si ta parandalojmë atë

  Ç’eshte talasemia? Talasemite jane nje grup semundjesh trashgimetare te karakterizuara nga nje defekt gjenetik i sintezes se hemoglobines, qe s’eshte tjeter veçse nje proteine e rruazave te kuqe te gjakut. Nje ose me shume defekte ne hallkat e ketij zinxhiri shkaktojne lloje te ndryshme talasemie, ne menyre te veçante alfa-talasemite dhe beta-talasemite. Alfa-talasemite gjenden me…

 • Parandalimi dhe mjekimi i gripit
  Parandalimi dhe mjekimi i gripit

  Parandalimi dhe mjekimi i gripit Merrni 25 ml uje zem zem dhe 25 ml vaj te fares se zeze, tundeni ne nje shishe te vogel dhe me kete permbajtje pikoni nga 2 pika ne secilen vrime te hundes 2 here ne dite per 5 dite rresht.