Sunday, 17/2/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Dobitë e dhikrit, përmendjes së Allahut të Madhëruar
  Dobitë e dhikrit, përmendjes së Allahut të Madhëruar

  Gjëja më madhështore që e mbron zemrën e njeriut është dhikri, përmendja e Allahut të Madhëruar. Kush e ushtron gjuhën e tij me dhikër, e ruan atë nga e pavërteta dhe e kota. E, kush e lag gjuhën e tij me të pavërtetën, të kotën dhe të turpshmen, i thahet gjuha nga dhikri. Prej dobive…

 • Sihri (Magjia) i ngrënë
  Sihri (Magjia) i ngrënë

  Sihri (Magjia) i ngrënë Senna Al Makki - Gjethet e Senës   Gjethet e Senës janë të dobishme për kapsllëkun,humbje të apetitit,mostretje ,ankime të mëlqisë,probleme të barkut,zgjerime të shpretkës,tifoide,verdhëz,anemi,malarie,sëmundje të lëkurës,leprozë,simptoma të helmimit,frymëmarrje e vështirë,djersë me erë,sëmundje të mushkërive,bronkit,tumore. Dr.Muhammed Ali Al-Baar ka shkruar një artikull mbi Senën dhe virtytet e saja sipas Sunnetit dhe…

Rukje

Shendeti

Vitamina C, e domosdoshme edhe në verë
Vitamina C, e domosdoshme edhe në verë

Forcon sistemin imunitar, ju mbron nga infeksionet dhe bllokon radikalet e lira. Këto janë vetëm disa prej efekteve më të njohura të vitaminës C, mjaft i rëndësishëm në formimin e kockave, lëkurës dhe dhëmbëve. Gjithashtu vitamina C nxit aktivitetin muskulor, duke marrë pjesë në prodhimin e energjisë në nivel qelizor. Dhe kjo nuk është gjithçka,…

Me Shume

Sëmundjet

 • Çfarë trajton fizioterapia?
  Çfarë trajton fizioterapia?

  Fizioterapia, sekreti i një jete të shëndetshme! Fizioterapia ofron shërbime terapeutike në shumë specialitete duke përfshirë: ? sistemin kardio-respirator ? geriatri ? rheumatologji ? neurologji ? pediatri ? ortopedi- traumatologji ? dëmtime sportive etj… Fizioterapia trajton çrregullimet kardio-pulmonare, përfshirë: ? atakun kardiak ? post-kirurgjinë e koronareve ? sëmundjet kronike obstruktive të mushkërive ? fibrozat pulmonare. Terapia manuale, që…

 • Sëmundjet që fitohen nga mishi i derrit
  Sëmundjet që fitohen nga mishi i derrit

  Ndalimi i përdorimit të mishit të derrit është një prej atyre gjërave të quajtura “haram”. Kjo ndalesë përmban në vetvete shumë dobi, disa prej të cilave do i trajtomë më poshtë. Lëndët helmuese Mishi i derrit është një mish me shumë dhjam, dhe mbas konsumimit ky dhjam kalon në gjak dhe në një të ardhme…