Tuesday, 14/8/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Çfarë të bësh nëse frikësohesh në gjumë?
  Çfarë të bësh nëse frikësohesh në gjumë?

  Çfarë të bësh nëse frikësohesh në gjumë? Erdhi një burrë tek Profeti - lavdërimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi të - dhe iu ankua për disa gjëra të tmerrshme që i shikonte në ëndërr, dhe ai i tha: Kur të shkosh në shtratin tënd thuaj: 'Eudhu bi kelimatil lahit taammeh, min ghadabihi ue ikabih,…

 • Këto jane lutjet kryesore për kurimin e mësyshit dhe hasedit
  Këto jane lutjet kryesore për kurimin e mësyshit dhe hasedit

  Nje ndër menyrat kryesore të shërimit është të vihet dora në kokën e atij që e kanë marrë mësysh dhe të lexohet duaja: “Bismil-lahi erkike, min kul-li dain ju’dhike, min kul-li nefsin ev ajnin hasidin Allahu jeshfike, bismil-lahi erkike.” Në emër të Allahut të bëj rukje prej çdo sëmundjeje që të mundon, prej çdo të…

Rukje

Shendeti

Shkencëtarët vërtetojnë ekzistencën e shpirtit
Shkencëtarët vërtetojnë ekzistencën e shpirtit

Shkencëtarët e mirënjohur të fizikës kuantike, doktori amerikanë Stuart Hameroff dhe psikiatri britanik, Ser Roger Penrose, thonë se tashmë mund ta vërtetojnë ekzistencën e shpirtit. Dy ekspertë janë autorët të teorisë së re kuantike të vetëdijes, sipas së cilës shpirtrat tanë përfshihen në struktura të veçanta të quajtur mikrotubula, të vendosura në qelizat e trurit,…

Me Shume

Sëmundjet

 • Për shërimin e mëlçisë [shpnetkës]
  Për shërimin e mëlçisë [shpnetkës]

  Për shërimin e mëlçisë [shetkës]: Një shtresë e brumit të fituar nga kokrra e zezë me vaj të ullirit, qitet në ndonjë fashë dhe para se të flejë vendoset në anën e majtë pasi të jetë ngrohur pak. Në të njëjtën kohë, duhet pi një gotë të ujit të vluar të ang.fenugreek me mjaltë të…

 • Kundër ftohjes
  Kundër ftohjes

  Kundër ftohjes I përzini na 25gr lule të blirit, shtogut dhe kamomilit, ndërsa tre lugëve të kësaj përzierjeje ia qitni gjysmë litri ujë të valë, e mbuloni dhe pas një ore e pini sa më të ngrohtë gjatë ditës.

 • Arteritis Takayasis
  Arteritis Takayasis

  Arteritis Takayasis Eshte nje semundje e rralle kronike, semundje inflamatore kryesisht e aortes dhe te degeve  te saj. Kjo semundje ndikon ne shume tek femrat ne moshat 15-30 vjec. Kjo semundje eshte quajtur dhe semundja e pulsit sepse ka veshtiresi ne zbulimin e pulsit periferik qe ndodh si rezultat i ngushtimit te eneve te gjakut.…

Categories

Archives