Monday, 23/4/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Të fundit

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Rukja me lutje
  Rukja me lutje

  Rukja me lutje Për mjekimin e mësyshit dhe hasedit mund të përdoren dhe lutjet e transmetuara nga Muhamedi, sallAllahu alejhi ue sel-lem, dhe çdo lutje tjetër e dobishme e cila nuk përmban shirk (idhujtari) ose diçka tjetër në kundërshtim me fenë. I Dërguari i Allahut, sal-lAllahu alejhi ue sel-lem, ka thënë: “Nuk ka problem për…

 • A dëshiron që të të udhëzoj tek një thesar prej thesarëve të Xhennetit?
  A dëshiron që të të udhëzoj tek një thesar prej thesarëve të Xhennetit?

  Poashtu Pejgamberi sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem ka thënë: “O Abdull-llah ibën Kajs, a dëshiron që të të udhëzoj tek një thesar prej thesarëve të Xhennetit? Unë i thashë: "Po, o i Dërguari i All-llahut". Ai më tha: “Thuaj: لاَ حَوْلَ وَ لاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ La Havle ve la kuvvete il-la bil-lah. S`ka ndryshim e…

 • Qysh me fry nje bebe?
  Qysh me fry nje bebe?

  Pyetje: esselamu alejkum. Qysh me fry nje bebe nese nukje hoxhonic ose nuk di me fry me cfar dove duhet me fry ju lutem me tregoni! Përgjigje: Ue alejkum selam Fryrja nënkupton leximin e Kuranit para të sëmurit, kurse në këtë rast para fëmijës. Nuk është kusht që lexuesit të jetë hoxhë, sepse ai që…

Rukje

Shendeti

Farat e kungullit, ilaç i mrekullueshëm natyror
Farat e kungullit, ilaç i mrekullueshëm natyror

Farat e kungullit për qëllime mjekësore përdoren tashmë mijëra vite. Janë burim i pasur me magnez, kalcium, kalium, hekur, zink dhe vitaminë K. Zbuloni përparësitë shëndetësore të farave të kungullit dhe konsumoni ato për shëndetin tuaj. Ja edhe disa arsye përse ky produkt do të duhej të bëhej pjesë përbërëse e ushqimit tuaj. E luftojnë…

Me Shume

Sëmundjet

 • Sherimi i sekrecioneve te prishura te trupit (Epilepsia)
  Sherimi i sekrecioneve te prishura te trupit (Epilepsia)

  Sa i perket parregullsive psikosomatike ose kalbezimit te sekrecioneve primare te trupit (ahlat), individi duhet te dije se kjo semundje i ngulfat pjeserisht funksionet e sistemit nervor dhe i dobeson levizjet e natyrshme e te vullnetshme. Kjo gjithashtu eshte e njohur si epilepsi psikosomatike.  Ajo shfaqet ne rritjen jonormale te sasise se fluideve (likuorit cerebrospinal)…

 • Rritja e imunitetit dhe vendosja e ekuilibrit psiqiko-tretës në trup
  Rritja e imunitetit dhe vendosja e ekuilibrit psiqiko-tretës në trup

  Rritja e imunitetit dhe vendosja e ekuilibrit psiqiko-tretës në trup Në mëngjes dreke dhe darkë, merret një lugë e vogël e vajit të farës së zezë dhe hidhet në një gotë të mbushur përgjysmë me ujë të vakët dhe më pas hidhet një lugë e madhe mjaltë. Mbasi përzihet mirë pihet kështu për çdo ditë…

 • Për shërimin e pagjumësisë [insomnisë]
  Për shërimin e pagjumësisë [insomnisë]

  Për shërimin e pagjumësisë [insomnisë] Për shërimin e pagjumësisë [insomnisë]: “Gotës me qumësht të ëmbëlsuar me mjaltë i shtohet një lugë e kokrrës së zezë dhe pihet.” El Buhariu thotë se fara e zezë është e nxehtë dhe e thatë në shkallën e tretë. Ebu Hurejre r.a. transmeton hadithin e mirënjohur në të cilin Pejgamberi,…

Categories

Archives