Friday, 18/1/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Cilat jane simptomat e magjise,mesyshit (edhe hasedit) apo ograkit?
  Cilat jane simptomat e magjise,mesyshit (edhe hasedit) apo ograkit?

    Cilat jane simptomat e magjise,mesyshit (edhe hadedit) apo ograkit? Nga semundjet dhe simptomat qe shfaqen si rezultat i veprave djallzore si magjia msyshi apo ograku, jane: Depresioni, ankthi i tepruar, pagjumesia, anoreksia, apatia, keputja e trupit(sidomos tek pjesa e poshtme e kembeve), kokedhembjet, problemet me lukthin, endrrat shqetesuese si dhe britmat ne gjume, kercitja…

 • Disa nga dobitë e rukjes dhe disa pengesa të shërimit
  Disa nga dobitë e rukjes dhe disa pengesa të shërimit

  Disa nga dobitë e rukjes 1. Të afron pranë Allahut, subhane ue teala. 2. Pengon punën e fallxhorëve dhe magjistarëve 3. Tubimi për rukje është tubim në të cilin përmendet Allahu. 4. Eshtë prej mjekimit më të dobishëm për sëmundjet bashkëkohore si brenga, pikëllimi dhe shqetësimi. 5. Ai që bën rukje, e ndihmon vëllanë dhe…

Rukje

Shendeti

Gishtat në hundë mund të kthehen në rrezik serioz
Gishtat në hundë mund të kthehen në rrezik serioz

Nuk është vetëm turp që të kruash hundën. Ka një arsye shëndetësore shumë serioze përse nuk duhet ta bëni një veprim të tillë. Herën tjetër kur të gërmoni tek hunda, rikujtoni këtë paralajmërim, sidomos nëse keni fëmijë. Sipas dr. Erich Voigt, ky veprim nuk është vetëm një zakon i keq, por edhe i rrezikshëm. Gjatë…

Me Shume

Sëmundjet

 • ANEMIA: Çfarë duhet të konsumojnë anemikët
  ANEMIA: Çfarë duhet të konsumojnë anemikët

  ANEMIA: Çfarë duhet të konsumojnë anemikët 1-Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitaminë C. 2 -Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile. 3 -Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase për t’u trajtuar. 4-Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë. 5-Çajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri orë përpara se të hanë,…

 • Sëmundja e xhelozisë
  Sëmundja e xhelozisë

  Sëmundja e xhelozisë 1. Xhelozia është njëra prej mëkateve të mëdha e cila lidhet me shkatërrimin e veprave të mira me një shpejtësi sikurse që zjarri që i djeg drunjtë dhe e thanë barin në hi. "Xhelozia i djeg veprat e mira, njëlloj sikurse që zjarri i djeg drunjtë për djegie. " [Sunan Ibn Maxheh]…

 • MAJASELLI
  MAJASELLI

  Këshilla për personat që kanë majasëll dhe probleme në zorrë: 1. Në të gjitha rastet me majasëll këshillohet që të përdoren krundet e grurit në supë apo në gjellë, tri herë në ditë. 2. Krundet nuk duhet të përvëlohen, por të hidhen atëherë kur serviret ushqimi në tryezën e ngrënies. 3. Krundet e grurit duhet…