Quinta-feira, 23/5/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

STUHIA DHE MJEKU … Ndodhi e vertete nga Pakistani!



STUHIA DHE MJEKU …  Ndodhi e vertete nga Pakistani!

STUHIA DHE MJEKU …

Ndodhi e vertete nga Pakistani!

Kirurgu i njohur pakistanez Dr.Ejshan kishte dalur per te shkuar ne nje qytet tjeter ku mbahej nje konference nderkombetare shkencore, ku ky ishte thirrur si mysafir i posaqem per te folur per te arriturat e tija shkencore ne mjekesi.
Papritmas, per shkak te kushteve atmosferike, aeroplani detyrohet te aterroj dhunshem ne nje qytet tjeter, pasi qe me pare e kishte demtuar motorin e aeroplanit nje vetetime.
Ky kerkonte nga zyrtaret qe te benin nje zgjedhje te shpejte per te,se kishte takim me rendesi nderkombetare, por ata i thojne se qyteti ku jeni duke shkuar nuk eshte me larg se tri ore me makine, prandaj merreni nje makine dhe shkoni me shpejte ne destinacionin tuaj.
Ky e merr nje makine, dhe niset drejte atij qyteti, por papritmas koha ndryshon dhe fillon nje shi dhe stuhi e madhe ,gje qe i pamundesonte te shihte rrugen si duhet! Pas dy ore vozitjeje e sheh se e kishte humbur rrugen dhe se kishte devijuar nga drejtimi i deshiruar.
Aty afer e sheh nje shtepi te vogel, shkon drejt saj,troket ne dere.
Degjohet nje ze e plakes:” Hyr,dera eshte e hapur.”
Hyne brenda,pershendet plaken dhe e pyet se a ka mundesi ta perdor telefonin.
Plaka e habitur i thote:” Cfare telefoni kerkon o bir,a nuk e sheh ku je?! Ketu nuk kemi as rryme e as telefon! Nese done, merr pak buke dhe nje gote caj se dukesh i lodhur.”
Mjeku i lodhur, bene ashtu siq i thote plaka, ndersa gruaja e moshuar falte namaz dhe lutej gjate ne sexhde.Ky nderkohe e veren nje femije te vogel ne qoshe te dhomes i cili ishte i shtrire dhe nuk levizte fare!
Kur e perfundoi plaka namazin,mjeku i tha:” Allahu te shperblefte per bujarine dhe mikpritjen tende, nuk di cfare te them, shpresoj qe Allahu t’i pergjigjet lutjeve tuaja.”
Plaka i tha: ” O biri im, Allahu me eshte pergjigjur ne gjithe lutjet e mia,pervec nje lutjeje.”
Mjeku e pyeti:” E cila eshte ajo?”
Plaka i tha:” A e sheh ate djalin e vogel, eshte nipi im, eshte jetim, pa nene dhe pa babe! Eshte i semure me nje semundje te rende te muskujve.Mjeket tone nuk kane arritur ta sherojne, me kane thene se vetem nje mjek munde t’a beje kete, emrin e ka Dr.Ejshan. Mirepo ai eshte shume large nga ketu, e une jam plake dhe s’kam mundesi ta dergoj nipin tek ai, por po lutem, ndoshta Allahu ma qele nje rrugedalje!”
Kur i degjoi keto fjale, mjeku qajti dhe tha:” Subhanallah, lutjet e tua i paskan prishur aeroplanat, kane bere qe shiu te rigoj e qielli te vetoj!
Vallahi, nuk e paskam ditur qe Allahu keshtu po ju pergjigjka lutjeve te roberve te Vete te mire!”

Kur te humbin shpresat ne kete bote, mos i humb shpresat nga Zoti yt, se Ai degjon dhe sheh! Cdo kerkese tende, adresoja Allahut.





Allahu na e plotesofte cdo nevoje tone ne kete dhe boten tjeter!

(Visited 19 times, 1 visits today)




Top