Saturday, 16/2/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Si t’a perdorem polenin e bletes ne menyre me efikase?Si t’a perdorem polenin e bletes ne menyre me efikase?

Poleni i bletes
Poleni eshte produkt i bletes, i marre ne te gjitha lulet qe bleta shkon. Ngjyra qe ka karakterizon lulen nga vjen.
Poleni duhet te jete me arome te kendshme dhe jo i tharte. Ruhet ne ene qelqi larg rrezeve te diellit.
Perdorimi:
Femijet nen 3 vjec nuk duhet te konsumojne polen.
Personat me probleme te melcise dhe femijet 3-8 vjec duhet te marrin maximumi 5 grame (1 luge te vogel) ne dite.
Femijet 8-10 vjec 10 gram (2 luge te vogla ne dite)
Femijet 12-15 vjec mund te marin 12-15 gram (nji luge gjelle) ne dite
Te rriturit dhe adoleshentet mund te marrin 25-30 gram (2 luge) ne dite, me kujdesin qe duhet bere pauze 3 jave pas nji kure perj nji muaji.
Poleni duhet marre para buke, kur stomaku eshte bosh. Duhet bluar mire ne goje, sepse ndryshe nuk e merr organizmi sepse eshte I mbuluar nga nje membrane e patretshme.


Vetite e polenit dhe semundjet qe mund te perdoret:
Vonesa ne zhvillimin e femijes– 5-10 gram ne dite favorizon zhvillimin dhe forcimin e kockave, zhvilllimin e sistemit nervoz.
Infeksionet e mushkerive-ndihmon ne parandalimin e virozave dhe infeksioneve te mushkerive. Konsumohet ne kura prej nji muaji, 10-30 grame ne dite. Gjate nji viti mund te behen 2-3 kura.
Probleme riprodhimi tek meshkujt– konsumimi I rregullt I polenit rrit prodhimin e spermatozoideve, si edhe permiresim te tyre. Keshillohet sepse parandalon impotencen tek meshkujt , ndihmon ne raste stresi, mungese ne ushqim, lodhje, tension emocional I zgjatur, pagjumesi.
Menopauza e parakohshme- permban substanca estrogjene. Konsumohet ne kura prej 28 ditesh, me 12 dite pushim, minimumi 4 kura ne vit. Kjo gje keshillohet edhe per meshkujt sepse ndihmon ne andropauze.
Alzheimer – keshillohen 3-4 kura ne vit, nga nji muaj secila, 10-20 grame ne dite.
Aksident vascular – parandalohet duke konsumuar cdo dite polen. Gjithashtu ndihmon ne rregullimin e funksionimit te tubit tretes dhe permiresimin e hemoroideve dhe semundjeve te venave.
Kancer – permbajtja e larte e vitaminave, enzimave, ndihmon ne stimulimin e imunitetit dhe parandalimin e kancerit. Rekomandohen minimumi tre kura ne vit, secila nga nji muaj.
Kapslliku ose probleme te tubit tretes: – stimulon aktivitetin e tubit tretes, rregullon punen, funksionimin e tij. Rekomandohet edhe ne raste diareje ose infeksione te tubit tretes. Kura eshte e shkurter, 7-14 dite, nji luge e vogel para ushqimit.
Reumatisma – tratamente te gjata te shoqeruara me ushqim te pasur ne fruta dhe perime. Rekomandohen 5-6 kura nga 30 dite.
Adenomi I prostates – rezultate shume te mira si ne formen kronike edhe akute, gjithashtu rrit edhe potencen. Rekomandohet tratament I gjate (minimumi 60 dite), 10 grame ne dite te kombinuara me qumesht blete (100 mg ne dite)
Depresioni dhe lodhja nervore – kosmumimi per 3 muaj I polenit con ne permiresim te tonusit te brendshem dhe permiresim te mendimeve depresive.
Alkolizmi – poleni ul dependencen ndaj alkolit. Konsumohet 15-30 gram (1-2 luge) ne dite, kura zgjat 30 dite me 15 dite pushim, pastaj mund te fillosh kure tjeter. (ndalo alkoolin)
Mbipesha -ndihmon ne funksionimin e tubit tretes, djegjen e kalorive. Gjithashtu ndihmon edhe ne dieta per shendoshje sepse permireson oreksin.
Arterioscleroza, kolesteroli e rritur, probleme me qarkullimin e gjakut ne tru, poleni ndihmon nese konsumohet rregullisht. Merret I perzier me mjalte, dozat te pershkruara tek metodat e marrjes.
Anemia, ka dhene rezultate shume te mira nese konsumohet per kohe te gjate dhe I shoqeruar me qumesht blete dhe mjalte.
Kanceri ne miter dhe ne gjoks – permireson simptomat, forcon imunitetin keshillohet administrimi (10-20 gram) ne dite.
Personat me ulcer gastrik ne faze akute dhe personat qe kane probleme me melcine duhet te flasin me mjekun per perdorimin e polenit.