Wednesday, 21/11/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Shalqiri(bostani)Shalqiri(bostani)

shalqiri

SHALQIRI

Shalqiri(bostani) përmban sasi të larta të -lycopene. Lycopen është një antioxidant dhe
ndihmon në parandalimin e shumë sëmundjeve, si sulmet në tru dhe sëmundjet tjera si artriti reumatoid, osteoarthriti, kanceri i zorrës së trashë dhe astmën.
• Shalqiri është një shtesë e rëndësishme për të ulë yndyrat n’gjak, një dietë e mirë për të ulë kolesterolin.
• shalqiri është një burim i madh i kaliumit, e cila ndihmon për të rregulluar nivelet e tensionit të gjakut duke mbajtur zemrën të shëndetshme.
• lëngu i shalqirit është thelbësor si një parandalues kundër shpërbërjes së kockave.
• Eshtë një burim i shkëlqyer i energjisë për shkak se ai përmban vitaminë B.
• Farat e shalqirit janë burime të pasura të proteinave dhe mikro e makro-ushqyesve si: kalciumi, hekuri, kaliumi,zinku dhe fosfori. Poashtu shërbejn si diuretik(shkarkues)