Terça-feira, 25/6/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Sempervivum tectorum L. (BARVESHI)Sempervivum tectorum L. (BARVESHI)

barveshi
Sempervivum tectorum L. (BARVESHI)

Permban acide dhe kripra minerale,eshte antibakterial dhe eshte i pasur me polisaharide te cilat e rritin imunitetin.
Gjethet e barveshit mblidhen gjate kohes lulezimit dhe lengu i shtrydhur dhe i fresket nga to perdoret per keto qellime:
Crregullimet nervore,humbja e vetedijes,gjume i pa rahatshem tek femijet.
Lengu i fresket nga gjethet e barveshit perdoret edhe kundra pezmatimit te veshit,nese keni dhimbje veshi i shtrydh disa pika ne vesh.nese veshte jane te mbyllur nga sekrecioni i tyra disa pika i lirojne veshet dhe largohet ushtima nga ta.
Nese vuani nga ithati ne lukth caji nga gjethet e barveshit munde tu ndihmon,mirren dy luge gjelle nga gjethet e thara ose te fresketa dhe 300ml uje i vlojm 15 min pastaj kullohet dhe ne mengjes pihet ne lukth te zbrazet 15o ml,pjesa tjeter e cajit te mbetur duhet pire cdo ore nga nje luge gjelle.

(Visited 91 times, 1 visits today)
Top