Sexta-feira, 22/3/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Rrallë kush e di: gjethet e dafinës dhe vetitë shëruese të sajRrallë kush e di: gjethet e dafinës dhe vetitë shëruese të saj

Vetëm disa njerëz e dinë që fletat e dafinës, e cila përdoret në kuzhinë, mund të jetë shumë e dobishme për shëndetin tonë. Gjethet e dafinës përdoren për përgatitjen e vajit shërues që përmban shumë gjëra të dobishme për shëndetin dhe mund ta përgatisni në shtëpi.

Vetitë shëruese:

Qetëson sistemin nervor
Përmirëson sistemin imunitar
Ndihmon me problemet e zorrëve
Ngadalëson dhe stimulon procesin e djersitjes
I dobishme në dhimbje të venave me variçe
Përmirëson aktivitetin mendor

Përgatitja:

30 gr. fletë të freskëta të dafinës
250 ml. vaj ulliri

Gjethet e dafinës shtypet me duar derisa të fillojë të lirojë lëngun. Pastaj vëndosim lëngun në një tas dhe shtojmë vajin e ullirit. I përziejmë mire, dhe i vëndosim në një kavanoz qelqi me një kapak dhe ruhet në temperaturën e dhomës.

Konsumohet si një ndihmës në dietë ose zbatohet si një krem për masazh në vendin ku ke dhimbje.

/Përkthim:shendeti.info/

(Visited 5 times, 1 visits today)