Thursday, 30/3/2017 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
Tirana
0C

Policia zbraz xhaminë Al-Fatah


Policia zbraz xhaminë Al-Fatah


Situta në Egjipt vazhdon të jetë e tensionuar. Ndonëse qeveria synon që të shpërndajë vëllazërinëMyslimane, nuk ia ka dalë. Madje kjo e fundit ka bërë thirrje se do të ketë protesta të reja kundër grushtit të shetetit që rrëzoi presidentin Morsi.

policia zbraz

Paraditen e të shtunën forcat e siurisë në Egjipt u munduan që të nxjerrin jashtë xhamisë Al-Fatah mbështetësit e Vëllazërisë Myslimane. Aksioni i policisë erdhi pas një rezistence te gjate te këtyre te fundit dhe shkëmbimit te vazhdueshëm te zjarrit mes tyre.

Pas këtij aksioni qindra tubues kane pranuar te dalin jashtë, ndërsa dhjeta te tjerë kane nuk kane lëvizur. Kane qene këta te fundit qe kane bererezistence. Pas nxjerrjes jashtë, pjesa me e madhe e demonstruesve janë arrestuar.

Me eliminimin e bazës se fundit te mbështetësve te Vëllazërisë Myslimane, policia ka marre masa qe te parandalohet ndërtimi i kampeve te reja ne kryeqytet./albeu.com/

Një shkrim tjetër i dobishëm  Siri, shpërthen poliomeliti

Categories

Archives